Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

koronawirus
01-04-2020

Nowe decyzje i obostrzenia w związku z epidemią

Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązują nowe decyzje i obostrzenia w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 566)

Główna zasada – zachowajmy dystans społeczny – 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem opieki nad dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi podczas spaceru.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki osoby dorosłej. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Nadal obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. Nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
•    dojazdu do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
•    wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;
•    załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków. Rząd wprowadza do odwołania zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy parków, zieleńców itp.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi. Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku to:
•    rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
•    osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Limit pasażerów również w pojazdach posiadających więcej niż 9 miejsc siedzących (od 2.04.2020 r.). W zbiorowym transporcie miejskim obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg rozszerzony jest na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD: jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób. Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 r. i nie dotyczy samochodów osobowych.

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD: to znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
PRZYKŁAD: jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób. Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy. Obostrzenia dotyczą także targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD: jeśli na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe. Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD: jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Wszystkie sklepy muszą dostosować się do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
•    od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach lub móc korzystać ze środków do dezynfekcji rąk,
•    w godzinach od 10.00 do 12.00 sklepy i punkty usługowe będą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.). Rozszerzona jest lista osób, która podlega obowiązkowej kwarantannie domowej. Są nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady obowiązują osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020 r.

PRZYKŁAD: jeśli jeden z domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
•    powrotu z zagranicy
•    kontaktu z zarażonym
wówczas Ty również musisz ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Ferdynand

Jan

Feliks

30

sobota

maj 2020

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Maj 2020

p w ś c p s n
1
2
Wydarzenia z dnia 3 Maj 2020 (niedziela)
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Wydarzenia z dnia 26 Maj 2020 (wtorek)
27
28
Wydarzenia z dnia 29 Maj 2020 (piątek)
Wydarzenia z dnia 30 Maj 2020 (sobota)
Wydarzenia z dnia 31 Maj 2020 (niedziela)

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę