Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Na zdjęciu: przecięcie wstęgi – otwarcie Galerii Sztuki przez Burmistrza Miasta Jarosława Borowskiego, Dyrektora Bielskiego Domu Kultury Elżbietę Fionik i Kierownika do spraw Edukacji Artystycznej Marię Babulewicz. Z prawej strony kadru trzy osoby przecinające wstęgę przebiegającą ukosem przez kadr. Z lewej strony zamknięte drzwi do pomieszczenia galerii oraz ozdobna lampa białego koloru
28-10-2020

Otwarcie Galerii Sztuki w Bielskim Domu Kultury

W zrewitalizowanym Bielskim Domu Kultury odbyło się pierwsze wydarzenie artystyczne – otwarcie galerii sztuki oraz uroczyste podsumowanie VIII Międzynarodowego Biennale Twórczości Młodych „Pasje i Talenty 2020” o Złotą, Srebrną i Brązową Paletę – Statuetkę Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski.

21 października 2020 roku biennale otworzyła dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbieta Fionik, która podziękowała wszystkim sponsorom, mającym wkład w realizacji budowy nowego domu kultury, w tym obecnemu na uroczystości Burmistrzowi Miasta Bielsk Podlaski Jarosławowi Borowskiemu.

Program biennale miał okazałą oprawę zarówno malarską, jak też muzyczną i poetycką. Publiczność wysłuchała gry na skrzypcach w wykonaniu absolwentki Szkoły Muzycznej I stopnia Weroniki Puchalskiej i wierszy w języku białoruskim i polskim laureata wielu konkursów recytatorskich Eliasza Fionika.

Spotkanie poprowadzili: dziennikarz i animator kultury Andrzej Salnikow oraz Maria Babulewicz, pomysłodawczyni i komisarz biennale, która opowiadała o jego genezie i rozwoju. Początki biennale sięgają roku 2006. Konkurs przerodził się z edycji miejskiej w ogólnopolską, a od czterech lat – w międzynarodową. W tym roku wszystkich obowiązywał ten sam temat: „Muzyka, Taniec i Teatr". Pomimo trudności związanych w epidemią, na ósmą edycję biennale napłynęło 635 prac plastycznych młodych artystów z 10 krajów Europy i Azji: Białorusi, Bułgarii, Chin, Kazachstanu, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Uzbekistanu.

Maria Babulewicz podziękowała osobom mającym duży wkład w organizacji tego przedsięwzięcia: sponsorom, artystom i osobom zaangażowanym w organizację biennale. Po części artystycznej nastąpiło otwarcie nowej Galerii Sztuki Bielskiego Domu Kultury. Przecięcia wstęgi  dokonali: burmistrz Jarosław Borowski, dyrektor Elżbieta Fionik oraz Kierownik do spraw Edukacji Artystycznej Bielskiego Domu Kultury Maria Babulewicz.

W galerii znalazło się 50 prac młodych artystów z 10 krajów Europy i Azji: Białorusi, Bułgarii, Chin, Kazachstanu, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Uzbekistanu. Były to nagrodzone i wyróżnione prace, wykonane w różnych technikach malarskich, graficznych oraz innych – własnych. W pracach dzieci widoczna była nieskrępowana radość malowania przeplatana ze szczerą refleksją o rodzinie, przyjaźniach, zabawie. Były kompozycje dynamiczne i ekspresyjne, ale również dopracowane, ciekawe, ujawniające syntetyczne myślenie i analityczną dokładność niepozbawioną ekspresji.

Autorzy najciekawszych prac zostali uhonorowani Złotą, Srebrną i Brązową Paletą, dyplomami, folderami oraz nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy przyznali w tegorocznej edycji biennale 8 Złotych Palet, 9 Palet Srebrnych i 9 Palet Brązowych, a także 24 wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych i trzy nagrody specjalne: nagrodę dyrektora Bielskiego Domu Kultury, nagrodę kierownika muzeum i nagrodę komisarza biennale. Z 26 przyznanych w tym roku statuetek, dziesięć przyznano artystom z Polski. Na kolejnym miejscu pod względem zdobytych palet uplasowała się Rosja z ośmioma statuetkami.

Wśród nagrodzonych Złotą Paletą w najmłodszej kategorii znalazły się młode malarki z Polski, Rosji oraz Białorusi. Srebrną Paletę w najmłodszej kategorii (9-12 lat) zdobyła bielszczanka – Zuzanna Bondaruk, uczennica Daniela Gromackiego ze Szkoły Podstawowej numer 2 imienia kapitana Władysława Wysockiego. Wyróżnienie w kategorii 13-15 lat otrzymała Gabriela Szwedko z pracowni Plastycznej „ARThome” Bielskiego Domu Kultury, prowadzonej przez Annę Rolecką. Nagrodę kierownika Muzeum w Bielsku Podlaskim otrzymała uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim Karolina Koc, a pozostałe nagrody: dyrektora Bielskiego Domu Kultury oraz komisarza biennale, pojechały aż do Uzbekistanu.

Wydarzenie miało miejsce 21.10.2020

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Franciszek

Dominik

Maksymilian

27

piątek

listopad 2020

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Listopad 2020

p w ś c p s n
Wydarzenia z dnia 1 Listopad 2020 (niedziela)
2
3
4
5
6
Wydarzenia z dnia 7 Listopad 2020 (sobota)
8
9
10
Wydarzenia z dnia 11 Listopad 2020 (środa)
12
Wydarzenia z dnia 13 Listopad 2020 (piątek)
Wydarzenia z dnia 14 Listopad 2020 (sobota)
Wydarzenia z dnia 15 Listopad 2020 (niedziela)
16
17
Wydarzenia z dnia 18 Listopad 2020 (środa)
19
20
21
Wydarzenia z dnia 22 Listopad 2020 (niedziela)
23
24
25
26
27
Wydarzenia z dnia 28 Listopad 2020 (sobota)
29
30

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę