Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Miasta partnerskie

Zawartość

 

 

 

 

Swietłogorsk - miasto na Białorusi

Miasto położone w obwodzie homelskim nad rzeką Berezyna. Do 1961 roku była to mała miejscowość i nosiła nazwę Szatiłki. Jest stolicą rejonu swietłogorskiego, którą zamieszkuje 72 tys. mieszkańców. Jest to jedno z większych miast w tej części Białorusi. Miasto zajmuje 600 ha ziemi oraz znajduje się tam 60ha parków. Występuje tu głównie przemysł chemiczny, celulozowo-papierniczy oraz przetwórstwo. Takie przedsiębiorstwa jak „Włókna chemiczne”, „Swietłogorski celulozowo-papierniczy kombinat”, „Swietłogorska fabryka ŻBIiK”, „Swietłogorska piekarnia zmechanizowana”, „Belorusnieft”, „Trust budowlany Nr 20”, „Gomeltechnomontaż” nie tylko rozwijają swoją produkcję na terenie rejonu, ale również współpracują z partnerami z Polski, Włoch, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich Korei, Wielkiej Brytanii  i innych krajów świata. Ważną rolę w gospodarce rejonu odgrywa rolnictwo.
Umowa o partnerstwie została podpisana 6 listopada 2006 roku w Bielsku Podlaskim.

 

 

 

 

 

 

Rejon Călăraşi w Mołdawii (wym. Kalarasz)

Położony w centralnej części kraju Rejon Călărași, zamieszkały jest przez około 78 tys. mieszkańców. Umowa o partnerstwie z Rejonem Călăraşi w Mołdawii podpisana została 31 maja 2008 roku w Bielsku Podlaskim.

Intensywną współpracę Miasto Bielsk Podlaski utrzymuje z miastem Călărași, które jednocześnie jest administracyjną siedzibą Rejonu. Miasto Călăraşi położone jest w centralnej części Rejonu i zamieszkałe przez około 16 tys. mieszkańców. Nazwa miasta zainspirowana została legendą o jeźdźcach (călăraşi), którzy na pobliskich terenach stoczyli zwycięską bitwę z wojskami Imperium Osmańskiego. Miasto rozwinęło się dzięki przebiegającemu w pobliżu szlakowi handlowemu, który tętnił życiem w czasach bizantyjskich. Obecnie jest to jedno z większych ośrodków produkcji wina i koniaku w Mołdawii.

 

 

 

 

 

 

 

Călăraşi - miasto w Rumunii (wym. Keleraszi)

Miasto położone w północno-wschodniej części Rumuni, w historycznym regionie Wołoszczyzna, nad jednym z dopływów rzeki Dunaj (ramię Borcea), zamieszkałe przez ponad 70 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone przez wołoską księżniczkę jako stacja na trasie do Stambułu, obsługiwanej przez jeźdźców (călăraşi). Przystanek rozrósł się i w 1834 roku zyskał rangę stolicy okręgu. Călăraşi jest ośrodkiem przemysłu metalurgicznego, odzieżowego, spożywczego (rybnego), celulozowo-papierniczego oraz węzłem drogowym (prom na Dunaju).
Umowa o partnerstwie podpisana została 29 maja 2010 roku w Bielsku Podlaskim.

 

 

 

 

 

Dve Mogili - miasto w Bułgarii

Miasto położone na północy Bułgarii w malowniczym rejonie Ruse, zamieszkałe przez blisko 5 tysięcy mieszkańców. Nazwa miasta Dve Mogili oznacza w dosłownym tłumaczeniu „dwa kurhany” i wzięła się od usypanych nieopodal miasta kurhanów. Miasto i region jest bardzo wartościowe pod względem turystycznym. Około 35 km od miasta znajduje się jaskinia „Orłowa czuka” o długości 13,5 tys. m, co czyni ją drugą pod względem długości jaskinią w Bułgarii, która w 1965 roku została wpisana na listę narodowych rezerwatów, ze względu na niespotykaną ilość zamieszkałych tam nietoperzy (ok. 10 tysięcy). W rejonie Ruse jest położona również wieś Iwanowo, w pobliżu której znajdują się skalne cerkwie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Umowa o partnerstwie podpisana została 20 sierpnia 2010 roku w Dve Mogili.

 

 

 

 

 

 

Rachów - miasto na Ukrainie

Miasto położone na terytorium południowo-zachodniej Ukrainy, w kotlinie górskiej, w dolinie Cisy, w centrum ukraińskich Karpat, zamieszkałe jest przez około 17 tys. mieszkańców. Spośród ukraińskich miast jest najwyżej położoną miejscowością n.p.m. i jest nazywane stolicą zakarpackiej Huculszczyzny. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście odnosi się do roku 1241. Społeczność miasta jest zróżnicowana narodowościowo: głównie są to Ukraińcy, liczną grupę stanowią Węgrzy, są również przedstawiciele narodowości rosyjskiej, rumuńskiej, niemieckiej oraz Cyganie. Rachów jest centrum administracyjnym rejonu rachowskiego w obwodzie zakarpackim.
Umowa o partnerstwie podpisana została 3 września 2012 r. w Rachowie.

 

 

 

 

 

 

Kingisepp - miasto w Rosji

Miasto położone w obwodzie leningradzkim, nad rzeką Ługa, zamieszkuje około 50 tys. mieszkańców (region ok. 80 tys.). Kingisepp (do 1922 r. miasto nosiło nazwę Jamburg) leży na południowym-zachodzie regionu i jest oddalony o 110 km od Sankt Petersburga i 25 km od państwowej granicy z Estonią. Miasto przecina kolejowa magistrala, wiążąca dwie główne rosyjskie metropolie, tj. Moskwę i Sankt Petersburg ze stolicą Estonii oraz samochodowa trasa Sankt Petersburg - Tallin. W odległości około 60 km od miasta powstaje jeden z największych morskich transportowych obiektów strategicznych Rosji port Ust'-Ługa z wielofunkcyjnym kompleksem terminali z celno-magazynową strefą i przeprawą promową Ust'-Ługa - porty Niemiec. Przemysł miasta Kingisepp to przede wszystkim branża spożywcza, budowlana, chemiczna, leśna oraz obróbka drewna. Ważnym atutem regionu są rozległe możliwości inwestycyjne we wszystkich sektorach gospodarki.
Umowa o partnerstwie podpisana została 5 lipca 2013 r. w Kingiseppie.

 

 

Kobryń - miasto na Białorusi

Miasto w obwodzie brzeskim, ośrodek administracyjny w okręgu kobryńskim. Położone jest na Polesiu Zachodnim, na równinnych brzegach rzeki Muchawiec, w miejscu jej połączenia z Kanałem Dniepr-Bug, 41 km na wschód od Brześcia. Miasto leży obok głównej drogi Warszawa-Mińsk-Moskwa, ok. 50 km od granicy z Polską, ok. 130 km od Bielska Podlaskiego. Zamieszkuje je 51,2 tys. mieszkańców.
W Kobryniu rozwija się przemysł metalowy, mineralny, spożywczy, lekki, meblarski oraz elektromaszynowy, obejmujący przede wszystkim mechanikę precyzyjną i optykę.

Umowa o partnerstwie została podpisana 29 maja 2015 r. w Bielsku Podlaskim.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Dominik

Katarzyna

Franciszka

09

wtorek

marzec 2021

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Marzec 2021

p w ś c p s n
1
2
3
4
Wydarzenia z dnia 5 marzec 2021 (piątek)
Wydarzenia z dnia 6 marzec 2021 (sobota)
7
8
9
Wydarzenia z dnia 10 marzec 2021 (środa)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę