Jak pomóc zwierzęciu?
Co zrobić, gdy znajdzie się bezdomne, ranne, chore lub martwe zwierzę?
Jeśli znajdziesz ranne zwierzę — reaguj zawsze. Nie myśl, że ktoś inny pomoże, że może był tu wcześniej i zadzwonił po pomoc. Prawdopodobnie to ty jesteś jedyną osobą, która zwróciła na nie uwagę. Działaj, bo być może jego życie jest w twoich rękach.
W naszym mieście nietrudno spotkać bezpańskie psy i koty wychodzące, jak również i te, które uciekły. Miasto bywa dla nich niebezpiecznym miejscem. A więc, co zatem zrobić, gdy znajdziemy ranne zwierzę:
- Zadbaj o własne bezpieczeństwo — jeśli jedziesz autem i widzisz ranne zwierzę na drodze lub poboczu, zaparkuj samochód w bezpiecznej odległości od jezdni, włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy.
- Oceń sytuację i bądź ostrożny — ranne zwierzę jest w szoku, nie rozumie, co się z nim dzieje, pewnie cierpi, boi się. Powoli podejdź i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Czy zwierzę się rusza? Krwawi? A może szykuje się mimo ran do ataku? Musisz na szybko to ocenić.
- Jeśli się rusza i jest przytomne — gdy jest to pies i spodziewasz się ataku: zrób pętlę z szalika, apaszki, bandaża lub sznurka i zarzuć mu na szyję. Innym materiałem postaraj się obwiązać mu pysk. Zaś na rannego kota zarzuć kurtkę, sweter lub koc, „owiń” i schowaj do auta.
- Żyje, ale się nie rusza — przenieś je delikatnie na przykład na karton i zanieś do samochodu. Upewnij się, że nie krwawi — jeżeli tak, podłóż jakiś materiał, na przykład bluzę lub kurtkę.
- Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie fizycznie pomóc, nie możesz zawieźć go do weterynarza lub jest to dzikie zwierzę, i tak możesz coś zrobić — zadzwoń po pomoc i poczekaj na jej przyjazd. Niezwłocznie powiadom:
a. Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim, ul. M. Kopernika1, 17-100 Bielsk Podlaski,
- pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa Urzędu Miasta Bielsk Podlaski pod numer telefonu 85 7318109, poniedziałek 8:00 – 16:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30 — zwierzę bezdomne
- pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa Urzędu Miasta Bielsk Podlaski pod numer telefonu 85 7318149, poniedziałek 8:00 – 16:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30 — zwierzę martwe
b. Komendę Powiatową Policji w Bielsku Podlaskim, ul. M. Kopernika 7, 17-100 Bielsk Podlaski, całodobowe numery alarmowe: 112 lub 997.
Jeśli jest to zwierzę domowe, możesz również zrobić zdjęcie i wysłać na popularnym portalu społecznościowym Facebook lub Spotted: Bielsk Podlaski — być może ktoś go teraz szuka. To także miejsce, w którym zawsze można prosić o wsparcie: użytkownicy pomogą powiadomić odpowiednie służby, doradzą, co robić i gdzie zadzwonić.
Placówki weterynaryjne działające na terenie Bielska Podlaskiego:
- Lecznica Weterynaryjna „Animals” Piotr Burzyński, ul. Jagiellońska 16, 17-100 Bielsk Podlaski; telefon 85 730 26 04
- Gabinet Weterynaryjny Rzepniewska Katarzyna, ul. Kazanowskiego 15b, 17-100 Bielsk Podlaski; telefon 501 838 884
- Przychodnia dla zwierząt s.c., ul. Kościuszki 2, 17-100 Bielsk Podlaski; telefon 85 730 20 83