Informacja o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

31 marca 2021

1 kwietnia 2021 roku, na terenie całego kraju, rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce i jej mieszkańcach. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spis obejmie całą populację ludności i mieszkań. Udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, o czym mówi artykuł 57 ustawy o statystyce publicznej.

Zaplanowany na 2021 roku Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Spisem objęci są: mieszkańcy Polski – zarówno Polacy jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

W sytuacji braku dostępu do Internetu obowiązku spisowego można dokonać, dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99 wewnętrzny „1” i wybierając opcję „Spisz się przez telefon”.  

Ponadto samospisu można dokonać również w siedzibie Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim przy ulicy Kopernika 1. Dostępne jest stanowisko komputerowe do przekazania danych w ramach samospisu internetowego.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z możliwości dokonania samospisu internetowego w Urzędzie Miasta w Bielsku Podlaskim powinny telefonicznie umówić się na wizytę pod numerami telefonu: 690 607 054 w godzinach pracy urzędu, natomiast informacje o rachmistrzach oraz spisie można uzyskać pod numerami 85 731 8124  lub 690 607 825.

Jeśli nie spiszesz się samodzielnie, skontaktuje się z Tobą rachmistrz, telefonicznie lub bezpośrednio, aby ustalić termin, w którym przeprowadzi z Państwem spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021 nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Tags: , ,