Bezpłatne badania mammograficzne

Ilustracja jest rysunkiem, na którym widnieją trzy postacie kobiet w różnym wieku. W dymku tekst: "Mamo! Mammobus!", a tle autobus z różową wstążeczką.
29 października 2021

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi akcję „Pier(w)si badamy profilaktycznie”. W jej ramach w województwie podlaskim odbędzie się szereg bezpłatnych badań dla pań w wieku 50-69 lat. 5 listopada mammobus zostanie ustawiony w Bielsku Podlaskim.

Jak informuje NFZ, program skierowany jest do kobiet, które nie wykonały badania w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badanie po upływie 12 miesięcy. Na badanie w ramach programu nie potrzebne jest skierowanie.

Badanie obejmuje wykonanie czterech zdjęć z opisem. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, kobieta otrzymuje skierowanie na dalszą, pogłębioną diagnostykę (mammografia uzupełniająca, USG piersi, biopsja). Rak piersi to najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

Dyżur mammobusa w Bielsku Podlaskim przewidziano w piątek 5 listopada 2021 roku w godzinach 9:00 – 17:00 na parkingu przy Kauflandzie – aleja Piłsudskiego 27.

Więcej informacji o programie profilaktyki raka piersi można znaleźć na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku

Tags: , , ,