Bielska szkoła oferuje naukę w oddziale przygotowania wojskowego

Poseł i burmistrz stoją podczas konferencji prasowej otoczeni przez grupę dziennikarzy. Dziennikarze trzymają mikrofony i dyktafony, poseł do nich mówi. W tle - centrum Białegostoku.
17 czerwca 2022

W Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej powstanie oddział przygotowania wojskowego. O jego utworzenie, prócz samej placówki i jej organu prowadzącego – Powiatu Bielskiego, starali się: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski i Poseł na Sejm RP Paweł Krutul.

– Wspólnymi siłami udało nam się pozyskać nową klasę mundurową w Bielsku Podlaskim. Kolejne powstaną w Białymstoku i Łomży – informowali burmistrz i poseł podczas konferencji prasowej, która odbył się 14 czerwca 2022 roku w Białymstoku.

Burmistrz Borowski i poseł Krutul apelowali w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Ich zdaniem powołanie kolejnych klas mundurowych będzie wsparciem w walce z wyludnianiem się Podlasia. Pomoże zatrzymać młodych, którzy chcą wiązać swoją przyszłość z wojskiem i obroną państwa, ale dotychczas niekoniecznie mogli realizować te ambicje w województwie podlaskim.

– Bardzo się cieszę, że w naszym mieście powstanie klasa mundurowa, ponieważ jest to szansa dla młodych ludzi na rozwój, ale też na związanie się z naszym miastem – podkreślał Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski. – Jeśli młody człowiek planuje w przyszłości pracować w wojsku, w jednostce straży granicznej, czy policji, to nie musi już wyjeżdżać do szkoły średniej w innej miejscowości. Klasa mundurowa daje nowe możliwości i perspektywę młodym ludziom.

Z kolei poseł Paweł Krutul mówił, że limit oddziałów przygotowania wojskowego w całej Polsce wynosił 41 klas, jednak po rozmowach z Ministrem Obrony Narodowej oraz wiceministrami, udało się do tej listy dołączyć kolejne szkoły z województwa podlaskiego.

Burmistrz i poseł lobbują także za utworzeniem jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej w Bielsku Podlaskim.

– W tym temacie również już rozmawiam z ministrem Błaszczakiem i niedługo powinny zapaść kluczowe decyzje. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować kolejny projekt z myślą o mieszkańcach Bielska Podlaskiego i okolic – mówił poseł Paweł Krutul.

O tej inicjatywie informowaliśmy w materiale „Poseł i burmistrz wnioskują o utworzenie jednostki WOT w naszym mieście”.

Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim informuje, że program szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego – opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej – będzie obejmował 230 godzin zajęć, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych w pięcioletnim cyklu kształcenia w technikum. Oddział będzie złożony z chętnych uczniów klas pierwszych. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności związanych z wojskowością, a ukończenie będzie dawało zdobycie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe. Umiejętności zawodowe uczniów mogą być efektywnie wykorzystane w służbie wojskowej, a uczeń posiadający wykształcenie techniczne, kwalifikacje zawodowe i dodatkowe przeszkolenie wojskowe może zostać atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej.

Wydarzenie miało miejsce 14.6.2022

Tags: , , , , , , , ,