Bieżeńcy z Białorusi goszczą w Bielsku Podlaskim. Zaśpiewają w Kreatywnym Centrum Kultury

Grupa kolędników - dorosłych i dzieci - podczas śpiewu. Kolędnicy są kolorowo ubrani, po prawej widać gwiazdę kolędniczą.
13 stycznia 2023

Artyści z zespołu „Switanak” odwiedzili dzisiaj burmistrza miasta Bielsk Podlaski i opowiedzieli o represjach, jakie spotykają Białorusinów w ich ojczyźnie.

Goście kolędowali w urzędzie miasta w ostatnim dniu roku według kalendarza juliańskiego, a także spotkali się z burmistrzem w sali konferencyjnej. Poznawali bogactwo narodowe i kulturalne Bielska Podlaskiego, ale przede wszystkim opowiadali o swoim życiu – życiu współczesnych „bieżeńców”.

Zespół „Switanak” stworzyła grupa Białorusinów, którzy znaleźli schronienie w stolicy Litwy – Wilnie. To osoby, które są represjonowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki za marzenia o wolnej ojczyźnie. Jednak na ile mogą, starają się wprowadzać normalność w swoje codzienne życie. Nie jest to łatwe, bo część ich rodzin nadal przebywa w łukaszenkowskich więzieniach.

Artyści stworzyli zespół „Switanak”, którego nazwę możemy przetłumaczyć na język polski jako „poranek lub brzask”. Teraz odwiedzili Polskę: byli w Warszawie, na Górnym Śląsku, a w drodze powrotnej do Wilna zatrzymali się w Bielsku Podlaskim.

Zespół „Switanak” wystąpi dziś (w piątek 13 stycznia 2023 roku) w Kreatywnym Centrum Kultury przy ulicy Studziwodzkiej 35a podczas wydarzenia o nazwie „Szczodry weczur – Hohotuha”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00, a przygotowały je: Szkoła Tradycji Podlasko-Białoruskich przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Kreatywne Centrum Kultury.

W trakcie imprezy przewidziano m.in.: prezentację gwiazdy kolędniczej Osoczników, tradycyjne kolędy, pieśni i zabawy w wykonaniu grup: Żemerwa, Osoczniki oraz Switanak, a także warsztaty tańców tradycyjnych. Będzie także możliwość kupna tradycyjnej kiszki ziemniaczanej. Wstęp wolny (co łaska dla kolędników).

Wydarzenie miało miejsce 13.1.2023

Tags: , , , ,