Dziękujemy organizacjom pozarządowym za wkład w ulepszanie naszego miasta!
Bielsk Podlaski jest silny siłą swoich mieszkańców. Ambitnych, pracowitych, zaangażowanych w kreowanie otaczającego nas świata. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski postanowił docenić te starania i podziękować najaktywniejszym społecznikom podczas Miejsko-Gminnej Gali Organizacji Pozarządowych.
Gala odbyła się 22 listopada 2024 r. w Bielskim Domu Kultury. Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na terenie miasta i gminy. Byli to nie tylko członkowie stowarzyszeń i fundacji, ale też klubów, spółdzielni, towarzystw, grup nieformalnych i związków działających na różnych płaszczyznach. Licznie reprezentowane były koła gospodyń wiejskich i strażacy ochotnicy.
Goście obejrzeli dwie prezentacje dotyczące ich działalności na terenie miasta i gminy. Odebrali też pamiątkowe dyplomy z rąk Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Piotra Wawulskiego i statuetki z rąk Wójta Gminy Bielsk Podlaski Walentego Koryckiego.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto organizowany po raz pierwszy konkurs „Bielski Lider NGO – edycja 2023-2024”. Burmistrz wręczył wyróżnionym organizacjom działającym na terenie miasta trzynaście statuetek. Wykaz nagrodzonych przedstawiamy poniżej.
Galę zorganizowało Miasto Bielsk Podlaski przy współpracy z Gminą Bielsk Podlaski oraz przy pomocy pracowników Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a partnerem strategicznym gali było Województwo Podlaskie, które działanie to dofinansowało. Organizację gali wsparły też firmy: Suempol i Wędzarnia Dunikowscy.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne lokalnych zespołów: kFARTet, Łuna, Podlaskie Gżegżółki, Ranok, Rodyna oraz wokalistki Studia Piosenki Fart.
Nagrody Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski „Lider NGO – edycja 2023-2024”
Bielski Honorowy Lider NGO 2024 – nagroda grupowa
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Białostocka – Komenda Hufca im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim
Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Bielsku Podlaskim to organizacja o bogatej tradycji i ponad stuletniej historii. Jest największym powierzchniowo hufcem w Polsce, obejmuje trzy powiaty: bielski, hajnowski i siemiatycki. Zrzesza dzieci i młodzież zarówno z terenów wiejskich, jak i miejskich.
Głównym założeniem tej organizacji jest praca na rzecz drugiego człowieka, a jej członkowie aktywnie angażują się w zbiórki i akcje mające na celu pomoc potrzebującym. Związek Harcerstwa Polskiego stara się uczyć dzieci szacunku do drugiego człowieka. Zuchy i harcerze rokrocznie uczestniczą w najważniejszych uroczystościach państwowych, między innymi w obchodach Święta Niepodległości 11 Listopada i uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu Wszystkich Świętych – 1 listopada biorą udział w wartach honorowych przy grobach i pomnikach poległych bohaterów naszej ojczyzny oraz ofiar agresji.
Hufiec organizuje wiele inicjatyw, takich jak:
- Betlejemskie Światełko Pokoju – coroczna tradycja polegająca na tym, że harcerze hufca w grudniu, w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia, przywożą do Bielska Podlaskiego Ogień z Betlejem, który jest uroczyście przekazywany mieszkańcom;
- obchody dnia świętego Jerzego – patrona harcerzy, uosabiającego bezinteresowność, odwagę i oddanie innemu człowiekowi;
- zloty, złazy, biwaki i obozy;
- festyny zdrowotne;
- konkursy literackie i recytatorskie.
Bielski Honorowy Lider NGO 2024 – nagroda indywidualna
Barbara Babulewicz – Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej
Pani Barbara Babulewicz jest współinicjatorką powstania Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Jako wieloletnia prezes fundacji zgromadziła wiele osób z wiedzą historyczną, naukową i społeczną, które działają na rzecz Miasta Bielsk Podlaski. Ze szczególnym zaangażowaniem dba o pamięć historyczną i zabytki naszego miasta, m.in. poprzez zbiórki publiczne pod hasłem „Ochrona Dziedzictwa Ziemi Bielskiej” na bielskich cmentarzach, które mają na celu zebranie funduszy na ratowanie zabytkowych pomników.
Barbara Babulewicz zaangażowana jest w wydawanie cyklicznego pisma regionalnego pn. „Bielski Almanach Historyczny”. Wyróżnia się również dużym zaangażowaniem w pielęgnowanie pamięci kultury Żydów bielskich. Wraz z Fundacją zainicjowała organizację cyklicznego wydarzenia w Bielsku Podlaskim, znanego jako „Dni Kultury Żydowskiej”. Z jej inicjatywy powstały murale, które stanowią barwne odzwierciedlenie kluczowych momentów z historii Bielska Podlaskiego.
Dzięki nieustającemu zaangażowaniu pani Barbary Babulewicz, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej zrealizowała wyjątkowy projekt o nazwie „Aleja Gwiazd Historii Bielska Podlaskiego”. W ramach tego projektu wykonano i ustawiono tablice informacyjne, ukazujące dziewięć postaci historycznych, które odegrały kluczową rolę w rozwoju Bielska Podlaskiego.
Bielski Lider NGO 2024 – nagroda grupowa
Stowarzyszenie Bielskie Babeczki
Stowarzyszenie posiada bogate doświadczenie w realizacji pikników, akcji charytatywnych i społecznych. Działalność rozpoczęło w 2020 roku od szycia maseczek w pandemii mieszkańcom miasta. Członkowie stowarzyszenia przygotowują charytatywne pikniki i kiermasze ciast, a także organizują czas wolny mieszkańcom, który służy integracji międzypokoleniowej. Bielskie Babeczki zorganizowały kilka rajdów rowerowych połączonych z grami i zabawami dla najmłodszych. Co roku wspólnie z mieszkańcami organizują pomoc dla Domów Pomocy Społecznej w postaci paczek dla seniorów. Wspólnie z przedszkolami i szkołami dekorują park pisankami na Wielkanoc. Organizują pikniki na trawie oraz zajęcia fitness w amfiteatrze miejskim.
Stowarzyszenie Dzielni i Waleczni
Dzielni i Waleczni to organizacja non profit, która za swój cel przyjęła wspomaganie dzieci chorych onkologicznie. Stowarzyszenie organizuje liczne akcje pomocowe: wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi oraz ich rodziny, dzieci z domów dziecka, dzieci i starsze osoby niepełnosprawne oraz seniorów. Stowarzyszenie zorganizowało w 2024 roku duży piknik rodzinny na rzecz chorego chłopca z Bielska Podlaskiego. Efektem działań organizacji są liczne cieszące się dużą popularnością zbiórki świąteczne, akcje z okazji Dnia Dziecka oraz festyny i pikniki.
Bielski Lider NGO 2024 – nagroda indywidualna
Beata Małkińska – Prezes Stowarzyszenia Bielskie Babeczki
Dzięki zaangażowaniu pani Beaty Małkińskiej organizowane są działania realizowane przez Stowarzyszenie Bielskie Babeczki. Pani Beata zgłasza pomysły do Budżetu Obywatelskiego Miasta Bielsk Podlaski m.in. w roku 2024: „COOLTURY idą w miasto” i „Fotoramka Bielsk Podlaski”. Jest osobą aktywnie zaangażowaną w działalność na rzecz społeczności naszego miasta.
Artur Żukowski – Prezes Stowarzyszenie Bielska Inicjatywa Społeczna
Pan Artur Żukowski, jako prezes Bielskiej Inicjatywy Społecznej, był inicjatorem wielu działań skierowanych do mieszkańców Bielska Podlaskiego, m.in. takich jak:
- otwarty Turniej Szachowy Bielska Podlaskiego;
- zajęcia z samoobrony dla kobiet;
- rokroczne spotkania upamiętniające rocznicę wybuchu powstania warszawskiego;
- spotkania pod pomnikiem św. Jana Pawła II, w rocznicę jego śmierci, pod hasłem „Proszę o trochę miejsca w waszych sercach…”;
- „Ekstremalna Droga Krzyżowa dla Bielszczan”;
- koncerty „Rock dla Polski”, „Bielskie Zapusty Bluesowe”, „Rock dla Niepodległej”;
- wystawy poświęcone powstaniu warszawskiemu;
- konkursy fotograficzne, plastyczne, pięknego czytania, kaligrafii.
Artur Żukowski jest organizatorem dorocznego „Pikniku Militarnego”, wyróżnionego i nagrodzonego przez wojewodę podlaskiego w konkursie na Inicjatywę Społeczną Roku. Organizuje liczne warsztaty i wystawy. Jest jednym z organizatorów corocznego „Rodzinnego i Niepodległościowego przejazdu ulicami miasta samochodów i motocykli z okazji Święta Niepodległości Polski”. Co roku uczestniczy w „Akcji Światełko” dla bezimiennego żołnierza organizowanej przez Stowarzyszenie Grupa Wschód.
Bielska Inicjatywa Roku 2024 – nagroda grupowa
Bielski Klub Sportowy Tur – za organizację w 2023 roku obchodów stulecia klubu
Organizacja wydarzenia miała znaczący wpływ na społeczność lokalną, przynosząc wiele korzyści zarówno miastu, jak i jego mieszkańcom. Wpłynęła na integrację społeczną mieszkańców, będąc okazją do wspólnego spędzania czasu i wzmocnienia więzi społecznych. Pozwoliła na zwiększenie wiedzy w zakresie historii miasta, klubu oraz jego wpływu na losy mieszkańców w ostatnim stuleciu. Organizacja obchodów była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, co promowało ideę bezinteresownej pomocy i wspólnego działania na rzecz dobra społeczności. Najważniejszymi przedsięwzięciami w ramach obchodów były m.in.:
- inauguracja obchodów stulecia połączona z wykładem historycznym i odsłonięciem okolicznościowego herbu;
- piknik militarny „Wojskowe Stulecie Tura”, połączony z meczem piłkarskim, a zorganizowany przy współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji;
- „Bieg na 1923 metry” organizowany w ramach Biegu Tura;
- „Mecz stulecia”, czyli towarzyskie spotkanie z przyszłym Mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok;
- wystawa muzealna w ratuszu poświęcona stuletniej historii BKS-u;
- zaprojektowanie i wykonanie okolicznościowego znaczka pocztowego;
- produkcja okolicznościowych koszulek piłkarskich, które przekazano na cele charytatywne.
Grupa Marszomaniacy Bielsk Podlaski – za inicjatywę „wyzwanie dla zakładów pracy do treningu i propagowania zdrowego stylu życia”.
Grupa powstała w marcu tego roku, a liczy około stu osób. Organizuje liczne działania propagujące zdrowy styl życia. Aktywnie działa w mediach społecznościowych. Uczestniczy w systematycznych zajęciach, jak również organizuje ciekawe akcje typu przemarsz nocny z przedstawicielami grupy „Kijanki z Hajnówki”, przemarsz po Puszczy Białowieskiej.
Była pomysłodawcą akcji typu challenge dla zakładów pracy i instytucji z terenu miasta. W ramach inicjatywy członkowie grupy rzucili wyzwanie dla zakładów do wspólnego treningu i promowania zdrowego stylu życia. W wyzwaniach grupy udział wzięły 24 zakłady pracy i instytucje: Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Urząd Gminy Bielsk Podlaski i Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Urząd Skarbowy, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Nadleśnictwo Bielsk Lasy Państwowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Przedsiębiorstwo Komunalne, Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna, Szkoła Podstawowa nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza, II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Straż Graniczna Dubicze Cerkiewne, Arhelan, Danwood, Energo, Hanbud, Maksbud, Grupa Unibep Kariera. Ogółem we wspólnych treningach udział wzięło ok. 400 pracowników. Akcja była szeroko promowana i relacjonowana w mediach społecznościowych, w prasie i telewizji lokalnej.
Na zajęcia grupy przychodzą osoby w różnym wieku (od 10 lat do 70 lat), ale również osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki zaangażowaniu grupy w Bielsku Podlaskim po raz pierwszy zorganizowany zostanie Puchar Polski Nordic Walking.
Bielska Inicjatywa Roku 2024 – nagroda indywidualna
ksiądz mitrat Jerzy Bogacewicz – Prezes Fundacji Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, inicjator przedsięwzięcia pn. Festiwal „Pod opieką Bogurodzicy”
Międzynarodowy Festiwal „Pod Opieką Bogurodzicy” realizowany jest przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej i Parafię Prawosławną Narodzenia NMP przy współpracy z Bielskim Domem Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Festiwal rokrocznie gromadzi liczną publiczność i cieszy się dużym zainteresowaniem. To muzyczne przedsięwzięcie jest nierozerwalnie związane z kultem Bogurodzicy, a utwory wykonywane przez chóry są poświęcone właśnie jej. Zespoły miejscowe, ale również te z dalszych zakątków naszego kraju i spoza jego granic, rokrocznie gwarantują wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.
ksiądz prałat Zbigniew Ignacy Karolak – Proboszcz Parafii Najświętszej Opatrzności Bożej – za organizację „Bielskiej Seniorady” i „Bielskiej Przedszkolady”
Bielska Przedszkolada i Seniorada to przedsięwzięcia mające na celu wspólną integrację pokoleń. W inicjatywie udział wzięło jedenaście placówek przedszkolnych z Bielska i okolic oraz sześć klubów seniora – razem około 400 uczestników. Wydarzenie jest ciekawym wzbogaceniem działań realizowanych na terenie naszego miasta na rzecz współpracy międzypokoleniowej.
Mateusz Sacharzewski – Prezes Stowarzyszenia „Teatr The M.A.S.K.” – za organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha”
Festiwal Decha w Bielsku Podlaskim to wyjątkowe cykliczne wydarzenie, organizowane przez nastoletnich oraz dorosłych członków bielskiego Teatru The M.A.S.K. Na festiwalu spotykają się twórcy z całej Polski. Corocznie uczestniczy w nim około 120 osób, co świadczy o jego rosnącej popularności i renomie. Entuzjazm i kreatywność młodych organizatorów sprawiają, że „Decha” wyróżnia się na tle innych wydarzeń teatralnych.
Biznes Społecznie Odpowiedzialny 2024
Fundacja Unitalent
Celem bielskiej fundacji jest działalność na rzecz dobra publicznego w zakresie rozwoju przedsiębiorczości i innych indywidualnych aktywności na terenie działania Grupy Unibep, w tym na terenie województwa podlaskiego, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Innymi celami Unitalentu są: promowanie postaw proprzedsiębiorczych i proaktywnych, edukowanie, rozwijanie i wspieranie talentów biznesowych i innych oraz promocja i organizacja wolontariatu.
Fundacja angażuje się w realizację następujących działań: „Zadziw Mikołaja, czyli zaprezentuj się na 100%” – projektu skierowanego do bielskich placówek oświatowych i opiekuńczych oraz ich wychowanków, „Nie tylko święci garnki lepią” – projektu skierowanego do młodzieży ze szkół średnich w Bielsku Podlaskim. Fundacja Unitalent wspiera rozwój zarówno pasji, jak i przedsiębiorczości wśród młodzieży. Każdy, kto rozwija swoje zainteresowania dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju konkursach i posiada osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim lub wyższym, może zgłosić się do Unitalentu z prośbą o udzielenie wsparcia w rozwoju swojej pasji.
Fundacja Arhelan – Społecznie Odpowiedzialni
Bielska fundacja aktywnie wpisuje się w życie lokalnej społeczności. Jej działalność koncentruje się wokół osób najbardziej wykluczonych – dzieci, osób starszych, rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Wspiera inicjatywy i liderów działających na rzecz lokalnych społeczności, miejscowe ośrodki kultury, koła gospodyń wiejskich. Stawia na rozwój świadomości i umacnianie społeczeństwa obywatelskiego.
Fot. Krzysztof Jankowski / Urząd Miasta Bielsk Podlaski