Dzień Dawcy Szpiku – będzie można zarejestrować się

Plakat przedstawiający dwie uśmiechnięte i zadowolone osoby: dawcę - dorosłego mężczyznę i biorcę - nastolatkę. Obok logo DKMS i napis: pokonajmy nowotwory krwi.
26 maja 2022

Akcja rejestracyjna potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w piątek i sobotę (27 i 28 maja 2022 roku). Chętni będą mogli się zarejestrować m.in. w sklepie Gama Lux przy ulicy 3 Maja 17 w Bielsku Podlaskim.

Akcja odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, a organizuje ją fundacja DKMS i Sieć Sklepów Gama. Rejestracje potencjalnych dawców odbędą się w dniach 27-28 maja 2022 roku w wybranych sklepach. Jednym w nich jest Gama Lux przy ul. 3 Maja 17 w Bielsku Podlaskim.

Rejestracja potencjalnych dawców w bielskim sklepie będzie się odbywała:

  • w piątek 27 maja 2022 roku w godzinach: 9:00 – 16:00
  • w sobotę 28 maja 2022 roku w godzinach: 9:00 – 14:00

Jak informują organizatorzy, w Polsce co 40 minut stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Nowotwory te można leczyć w różny sposób, jednak dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25% pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy – jako ludzie dobrej woli – zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

W tym roku Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi obchodzony jest w wielu miastach Polski i ma wyjątkowe znaczenie. W fundacji DKMS już ponad 10 000 osób oddało krwiotwórcze komórki bądź szpik i pomogło pacjentom z ponad 50 krajów na całym świecie. To 10 tysięcy szans na życie podarowanych przez naszych dawców pacjentom, dla których przeszczepienie szpiku było często jedyną nadzieją na odzyskanie zdrowia.

Tags: ,