Festiwal Filmowy Niebieska Kropka 2023

Tomasz Raczek mówi do mikrofonu trzymanego w dłoni. W tle błękit ekranu.
4 lipca 2023

Już po raz trzeci w Bielsku Podlaskim odbył się Festiwal Filmowy „Niebieska Kropka”. Wśród gości był polski teatrolog, dziennikarz i krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Spotkanie z Tomaszem Raczkiem odbyło się trzeciego dnia festiwalu i poświęcone było m.in. prezentacji jego najnowszej książki pt. „Perła z lamusem”. Poprzedziła je gala konkursowa, podczas której ogłoszono wyniki towarzyszącego festiwalowi konkursu filmowego oraz wręczono dwie nagrody i trzy wyróżnienia jego laureatom.

W trakcie trzydniowego festiwalu odbyły się też dwa inne spotkania autorskie: z Andrzejem Muszyńskim, poświęcone ekspresji artystycznej zwanej „space-art.” oraz podróżom, pisarstwu i interdyscyplinarności w sztuce, a także z pochodzącym z Bielska Podlaskiego Larysem Lubowickim, artystą wizualnym, fotografem natury, a jednocześnie lekarzem i chirurgiem szczękowo-twarzowym.

Od piątku (30 czerwca) do niedzieli (2 lipca 2023 roku) goście festiwalu mogli bezpłatnie obejrzeć szereg filmów w sali kinowej Bielskiego Domu Kultury, który był gospodarzem imprezy. Były to seanse przygodowe i historyczne, filmy animowane i familijne, biograficzne i dokumentalne, a także fantastycznonaukowe. Najmłodsi uczestnicy festiwalu chętnie brali udział w zajęciach warsztatowych: wytwarzania kosmetyków i świec z wosku pszczelego (prowadzonych przez Jolantę Aleksandruk-Foulds) oraz aktorskich i teatralnych (animowanych przez bielski Teatr The M.A.S.K.).

Festiwalowi towarzyszyła wystawa poświęcona tysiącom pokoleń naszych przodków pt. „Praduszki – co łączy neandertalczyka i pamięć o zmarłych?” oraz pokaz pszczół z pasieki ustawionej na dachu Bielskiego Domu Kultury podczas zeszłorocznej edycji festiwalu.

Organizatorzy festiwali to: Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Stowarzyszenie Edukacji Filmowej w Bielsku Podlaskim.

Fot. R. Kamiński, FF Niebieska Kropka

Tags: , , , , ,