Firmy z Bielska Podlaskiego utrzymują się w elicie podlaskiego biznesu

ilustracja przedstawia złoty prostokąt na czarnym tle z napisem "Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw" Kurier Poranny
25 listopada 2022

Kolejny raz aż siedem firm z Bielska Podlaskiego znalazło się w Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw, czyli w dziewiętnastej już edycji rankingu przygotowywanego przez redakcję Kuriera Porannego. Nasi reprezentanci zostali też wyróżnieni nagrodami indywidualnymi.

Tegoroczny ranking skonstruowano na podstawie danych dotyczących przychodów podlaskich firm w 2021 roku. Dane zebrano przy współpracy z firmą doradczą PwC oraz wywiadownią gospodarczą Dun&Bradstreet. Dane te są budujące, zwłaszcza w konfrontacji z obawami dotyczącymi trudności przedsiębiorców wywołanym pandemią.

– Analizując dane finansowe przedsiębiorstw „Złotej Setki”, można podsumować, że również drugi rok pandemii był dla nich udany. Wskazuje na to rosnąca sprzedaż i jej rentowność, zadowalająca płynność finansowa, utrzymywanie na akceptowalnym poziomie struktury kapitałowej i podejmowane działania inwestycyjne – ocenia dr Anatoliusz Kopczuk, profesor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku i ekspert „Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw”.

Od lat dwa czołowe miejsca w rankingu zajmują podlascy giganci, czyli dwie największe firmy branży mleczarskiej: Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego i Mlekpol z Grajewa, na których wyniki pracują też ich oddziały rozsiane po całej Polsce. Tym większym osiągnięciem jest stabilne utrzymanie trzeciego miejsca przez bielską grupę kapitałową Unibep SA.

Unibep to obecnie największa firma budowlana w Podlaskiem, jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych z siedzibą w Polsce oraz wiodący eksporter usług budowlanych w kraju. Co istotne – z większościowym kapitałem polskim. Unibep zatrudnia prawie 1700 osób, w ciągu ośmiu lat niemal podwoił poziom sprzedaży.

Twórcy tegorocznego rankingu docenili też pracę kadry kierowniczej Unibepu. Prezes spółki Leszek Marek Gołąbiecki został nagrodzony przez Kapitułę Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw tytułem „Menedżera roku 2021”.

W czołowej dziesiątce tegorocznego rankingu sklasyfikowano jeszcze dwie bielskie firmy. Na szóstym miejscu znalazł się Danwood – jeden z najsilniejszych na rynku europejskim producentów i dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”. W 2021 roku firm stworzyła całkowicie nową linię domów „Danwood Next”. Domy bielskiej firmy trafiają m.in. do Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a wiodącym ich odbiorcą jest rynek niemiecki.

Miejsce dziewiąte w rankingu zajął bielski Suempol – firma z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, jeden z największych na świecie przetwórców łososia. Suempol powstał w 1989 r. jako firma rodzinna, a dziś zarządza całą grupą, do której należą zakłady we Francji, Niemczech i Norwegii, a zatrudnia ponad 1200 osób.

Moc gospodarczą Bielska Podlaskiego widać także w dalszej części rankingu. W czołowej pięćdziesiątce plasują się także: Polska Sieć Sklepów Arhelan (miejsce 15.), Energo (miejsce 22.), Hanbud (miejsce 40.) i Krex (miejsce 43.).

Kapituła rankingu doceniła też dynamicznie rozwijający się i umiejętnie promujący Hanbud, który został nagrodzony tytułem „Firma roku”. Przy nadawaniu tej nagrody brano pod uwagę nie tylko dynamikę wzrostu przychodów i zysku, ale także stopę zwrotu kapitału własnego, rentowność przychodów, bieżącą płynność finansową i dynamikę wzrostu majątku trwałego. Hanbud zatrudnia ponad 200  osób, a oprócz pokryć dachowych, rozwija segment produkcji ogrodzeń metalowych, profili konstrukcyjnych oraz do suchej zabudowy. Sieć dystrybucyjna bielskiej firmy w Polsce liczy pół tysiąca punktów sprzedaży, a odbiorcami jej produktów są też klienci z Czech, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Hanbud buduje też swoją markę poprzez sponsoring klubów piłkarskich: Tura Bielsk Podlaski i Jagiellonii Białystok.

Warto też zauważyć, że jedną z nagród specjalnych otrzymała firma „Pronar” z pobliskiej Narwi. „Pronar” zajął w tegorocznym rankingu siódme miejsce, ale wyprzedził wszystkich konkurentów pod względem zysku netto w 2021 roku.    

Bielskie firmy na tle czołówki rankingu „Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2022”

1. Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, Grupa Kapitałowa (Wysokie Mazowieckie, przetwórstwo rolno-spożywcze) – 6 304 mln zł; 92 mln zł

2. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol (Grajewo, przetwórstwo rolno-spożywcze) – 5 105 mln zł; 35 mln zł

3. Unibep SA, Grupa Kapitałowa (Bielsk Podlaski, budownictwo) – 1 712 mln zł; 47 mln zł

4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy (Piątnica Włościańska, przetwórstwo rolno-spożywcze) – 1 662 mln zł; 7 mln zł

5. Barter SA (Białystok, handel) – 1 612 mln zł; 30 mln zł

6. Danwood SA (Bielsk Podlaski, budownictwo) – 1 291 mln zł; 66 mln zł

7. Pronar sp. z o.o. (Narew, produkcja) – 1 249 mln zł; 122 mln zł

8. SOTPM (Białystok, handel) – 1 236 mln zł; 21 mln zł

9. Suempol sp. z o.o. (Bielsk Podlaski, przetwórstwo rolno-spożywcze) – 1 096 mln zł; b.d.

10. Adampol SA Grupa Kapitałowa (Zaścianki, transport) – 817 mln zł; 13 mln zł

(…)

15. Arhelan sp. z o.o. (Bielsk Podlaski, handel) – 590 mln zł; 21 mln zł

22. Energo sp. z o.o. (Bielsk Podlaski, handel) – 439 mln zł; 41 mln zł

40. Hanbud sp. z o.o. (Bielsk Podlaski, produkcja) – 286 mln zł; 35 mln zł

43. Krex sp. z o.o. Grupa Kapitałowa (Bielsk Podlaski, handel) – 271 mln zł; 7 mln zł

*kolejno: miejsce w tegorocznym rankingu, nazwa firmy (siedziba i branża) – przychody netto ze sprzedaży w 2021 roku; zysk netto w 2021 roku. Dane na podstawie rankingu „Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2022”.

Tags: , , , , , , , , , , ,