Jak pomóc zwierzęciu?

Co zrobić, gdy znajdzie się bezdomne, ranne, chore lub martwe zwierzę?

Jeśli znajdziesz ranne zwierzę  reaguj zawsze. Nie myśl, że ktoś inny pomoże, że może był tu wcześniej i zadzwonił po pomoc. Prawdopodobnie to ty jesteś jedyną osobą, która zwróciła na nie uwagę. Działaj, bo być może jego życie jest w twoich rękach.

W naszym mieście  nietrudno spotkać bezpańskie psy i koty wychodzące, jak również i te, które uciekły. Miasto bywa dla nich niebezpiecznym miejscem. A więc, co zatem zrobić, gdy znajdziemy ranne zwierzę:

  1. Zadbaj o własne bezpieczeństwo  jeśli jedziesz autem i widzisz ranne zwierzę na drodze lub poboczu, zaparkuj samochód w bezpiecznej odległości od jezdni, włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy.
  2. Oceń sytuację i bądź ostrożny  ranne zwierzę jest w szoku, nie rozumie, co się z nim dzieje, pewnie cierpi, boi się. Powoli podejdź i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Czy zwierzę się rusza? Krwawi? A może szykuje się mimo ran do ataku? Musisz na szybko to ocenić.
  3. Jeśli się rusza i jest przytomne  gdy jest to pies i spodziewasz się ataku: zrób pętlę z szalika, apaszki, bandaża lub sznurka i zarzuć mu na szyję. Innym materiałem postaraj się obwiązać mu pysk. Zaś na rannego kota zarzuć kurtkę, sweter lub koc, „owiń” i schowaj do auta.
  4. Żyje, ale się nie rusza  przenieś je delikatnie na przykład na karton i zanieś do samochodu. Upewnij się, że nie krwawi  jeżeli tak, podłóż jakiś materiał, na przykład bluzę lub kurtkę.
  5. Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie fizycznie pomóc, nie możesz zawieźć go do weterynarza lub jest to dzikie zwierzę, i tak możesz coś zrobić  zadzwoń po pomoc i poczekaj na jej przyjazd. Niezwłocznie powiadom:

a. Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim, ul. M. Kopernika1, 17-100 Bielsk Podlaski,

  • pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa Urzędu Miasta Bielsk Podlaski pod numer telefonu 85 7318109, poniedziałek 8:00 – 16:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30 zwierzę bezdomne
  • pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa Urzędu Miasta Bielsk Podlaski pod numer telefonu 85 7318149, poniedziałek 8:00 – 16:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30 zwierzę martwe

b. Komendę Powiatową Policji w Bielsku Podlaskim, ul. M. Kopernika 7, 17-100 Bielsk Podlaski, całodobowe numery alarmowe: 112 lub 997.

Jeśli jest to zwierzę domowe, możesz również zrobić zdjęcie i wysłać na popularnym portalu społecznościowym Facebook lub Spotted: Bielsk Podlaski  być może ktoś go teraz szuka. To także miejsce, w którym zawsze można prosić o wsparcie: użytkownicy pomogą powiadomić odpowiednie służby, doradzą, co robić i gdzie zadzwonić.

Placówki weterynaryjne działające na terenie Bielska Podlaskiego:

  • Lecznica Weterynaryjna „Animals” Piotr Burzyński, ul. Jagiellońska 16, 17-100 Bielsk Podlaski; telefon 85 730 26 04
  • Gabinet Weterynaryjny Rzepniewska Katarzyna, ul. Kazanowskiego 15b, 17-100 Bielsk Podlaski; telefon 501 838 884
  • Przychodnia dla zwierząt s.c., ul. Kościuszki 2, 17-100 Bielsk Podlaski;  telefon 85 730 20 83