Jubileusz Henryka Kosieradzkiego
Ceniony bielski historyk Henryk Kosieradzki obchodził swoje 95. urodziny. Z tej okazji wizytę złożyły mu Zastępca Burmistrza Miasta Iwona Kołos i Sekretarz Miasta Jolanta Mierzwińska.
Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Przedstawicielki samorządu, w imieniu Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Piotra Wawulskiego, wręczyły gospodarzowi upominek i złożyły życzenia urodzinowe. Podziękowały mu też za wiele inicjatyw podejmowanych na rzecz Bielska Podlaskiego, m.in. opracowanie największej do tej pory monografii naszego miasta, a także pracę z młodzieżą w roli nauczyciela i przygotowanie wielu odczytów historycznych, wieloletnie pełnienie funkcji ławnika w sądzie oraz pilota wycieczek krajowych i zagranicznych.
Z kolei gospodarz podzielił się swoimi wspomnieniami i retrospekcjami z działalności zawodowej oraz życia prywatnego. Jego dzieje spisał obecny na tym spotkaniu bielski społecznik Tadeusz Szereszewski.
Dr Henryk Kosieradzki urodził się 30 października 1929 roku w Lachówce koło Siemiatycz w szlacheckiej rodzinie Adama i Emilii z domu Wiśniewskiej. Jego ojciec był sołtysem, a podczas okupacji niemieckiej agronomem wiejskim. Pan Henryk dzieciństwo spędził w gronie brata Władysława i sześciu sióstr, z którymi tworzył zespół ludowy grając na akordeonie.
Uczęszczał do szkół podstawowych w miejscowościach: Krasewice i Kłopoty-Bujny, a później kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym w Siemiatyczach. Do matury, zorganizowanej dla 600 osób z całej Polski, przystąpił w Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i w 1954 roku uzyskał tytuł magistra.
Miał propozycję objęcia pracy w ministerstwie oświaty, jednak powrócił z Warszawy w rodzinne strony. Podjął pracę nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim, którego dyrektorem był wówczas Jarosław Kostycewicz – dziś patron tej placówki.
W roku szkolnym 1963/64 rozpoczął organizację i budowę Liceum Medycznego w Bielsku Podlaskim, a następnie został jego dyrektorem. W kolejnych latach pracował też w tej szkole jako nauczyciel historii. W 1980 roku uzyskał tytuł doktora. W 1991 roku, po 37 latach pracy, przeszedł na emeryturę.
W 1998 roku, wspólnie ze swoim kolegą Jerzym Piątkowskim, dokonał inwentaryzacji mogił bielskiego cmentarza spisując ponad 15 tysięcy grobów. Po kilku latach dokonał także dokumentacji fotograficznej.
Jako nauczyciel był autorem artykułów publikowanych w „Roczniku Białostockim” oraz „Kontrastach”. W późniejszym okresie zajął się pisaniem prac historycznych, opowiadań i powieści opartych na faktach oraz wydarzeniach historycznych, których w dzieciństwie był świadkiem.
Największym jego dziełem jest wydana w 1987 r. monografia naszego miasta pt. „Bielsk Podlaski. Dzieje miasta”. Spisał też historię bielskiego Liceum Medycznego. Jest autorem powieści m.in.: „Niebezpieczne zacisze”, „Strzępy minionego czasu” i „Miłosne zawirowania”.
Pomimo sędziwego wieku, nadal jest aktywny twórczo, a w swojej pracy korzysta na co dzień z komputera i Internetu. Cały czas czynnie pracuje i od lat prowadzi dziennik wydarzeń, obserwując wydarzenia lokalne, ogólnopolskie i światowe. Obecnie przygotowuje też kolejne autorskie opowiadanie.
Wydarzenie miało miejsce 30.10.2024