Na lasy, pola i łąki zrzucane będą przynęty ze szczepionką

Kolorowe zdjęcie młodego lisa. Pyszczek z bliska z przymkniętymi oczami. W tle trawa.
16 marca 2023

Na terenie województwa podlaskiego rozrzucone zostaną przynęty ze szczepionką służącą do zwalczania wścieklizny u lisów. Nie wypuszczajmy swoich zwierząt domowych do lasów oraz na pola i łąki.

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał informację o planowanych szczepieniach. Jest ona skierowana do mieszkańców tych terenów, na których zostaną wyłożone szczepionki do zwalczania wścieklizny – w tym Miasta Bielsk Podlaski.

Przynęty ze szczepionką zostaną wyłożone metodą zrzutów z samolotów w planowanym terminie od 27 marca do 2 kwietnia 2023 roku. Po wyłożeniu przynęt, przez okres dwóch tygodni, należy ograniczyć przemieszczanie się po terenie objętym zrzutem zwierząt domowych: psów i kotów.

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy około 4 cm i grubości około 1,5 cm, a wewnątrz zawierają zatopiony blister – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

Nie wolno dotykać i niszczyć przynęt. Przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisy.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.

Oryginalna informacja PWLW na ten temat dostępna jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.

Fot. Pixabay.com

Tags: , , , ,