Nagrody za otwarte serca
Bielskie wolontariuszki i wolontariusz zostali docenieni podczas Podlaskiej Gali Wolontariatu, która odbyła się w Suwałkach. Nauczycielki zostały laureatkami pierwszego miejsca w konkursie Koordynator Roku, uczennica – wyróżnienia w konkursie Wolontariusz Roku, a ucznia uhonorowano medalem.
Tytuł Koordynatora Roku Korpusu Solidarności otrzymały opiekunki Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę”, działającego w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim: Agnieszka Jankowska, Anna Samocik i s. Magdalena Łaskawiec. Wyróżnioną wolontariuszką w konkursie indywidualnym została członkini bielskiego klubu Karolina Rybak – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Bielsku Podlaskim. Jeden ze stu medali „Wolontariusz na medal” otrzymał uczeń SP 5 – Kamil Poświątny. Wcześniej Kamil i Karolina zostali też laureatami drugiego miejsca w kategorii „Wolontariusz Roku” na szczeblu subregionalnym.
W sumie na gali regionalnej w Suwałkach wręczono dwie nagrody w kategorii koordynatorów: pierwszą bielszczankom i drugą łomżance Magdalenie Koniecko. Wśród wolontariuszy pierwsze miejsce zajęła Paulina Kiluk z Chorągwi Białostockiej ZHP, drugie: Kalina Małyszko i Julia Taraszkiewicz z Suwałk, a trzecie Wiktoria Olszewska – także z Suwałk. Nagrody wręczali: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski i Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz.
Galę i konkursy zorganizowano w ramach „Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”. Jest to pierwszy w historii Polski tak kompleksowy program wolontariatu, skierowany do wielu grup, zarówno wolontariuszy jak i tych którzy organizują im wolontariat – organizacji i placówek. Korpus zachęca do wolontariatu, promuje go, a przede wszystkim proponuje wsparcie dla tych grup m.in. w postaci działań edukacyjnych, systemu benefitowego i narzędzi do organizacji wolontariatu. Program swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, a instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którego ustawowym celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” powstał w 2002 roku w Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski, a obecnie działa w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim. Liczy około 40 uczniów podstawówki, których wspomagają też absolwenci szkoły. W 2007 roku bielski klub został finalistą w Ogólnopolskim Konkursie „Barwy Wolontariatu”, za co został nagrodzony przez Prezydenta RP. Z kolei podczas Gali Dni Bielska Podlaskiego w roku 2016 otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta „Siła Serc Bielska Podlaskiego”.
Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” współpracował i współpracuje z wieloma placówkami, m.in.: Domami Pomocy Społecznej w Czerewkach i Kożynie, Domem Dziecka w Białowieży, Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie „Droga” w Białymstoku, Środowiskowym Domem Samopomocy w Bielsku Podlaskim, a także schroniskiem „Ciapek” w Hajnówce. Organizował wiele zbiórek charytatywnych na rzecz osób i organizacji, m.in. z Caritasem i Eleosem, a nawet konwoje z pomocą humanitarną dla Polskiego Domu Dziecka w litewskim Podbrodziu. We współpracy z Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia i Uniwersytetem Powszechnym im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach bielscy wolontariusze napisali i wydali książkę „Opowieści z Czerewkowego Belwederu”, w której utrwalili historie życia swoich przyszywanych babć i dziadków z DPS-u. Całą czas chętnie włączają się w akcje międzynarodowe (np. Maraton Pisania Listów Amnesty International) i lokalne.