Narodowe Czytanie 2022 odbędzie się w miejskiej bibliotece

Plakat na brązowym papierze w stylu "retro". Z lewej strony rysunek twarzy Adama Mickiewicza, z prawej napis: "Adam Mickiewicz. Ballady i romanse. Narodowe czytanie".
24 sierpnia 2022

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza na doroczne „Narodowe Czytanie”, które odbędzie się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Tegoroczna edycja tego wydarzenia zaplanowana została na godzinę 11:00 w sobotę 3 września 2022 roku w MBP przy ulicy Kazimierzowskiej 14 w Bielsku Podlaskim. Tym razem lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W wydarzeniu może wziąć udział każdy chętny, a przewidziana jest też obecność m.in. przedstawicieli władz samorządowych, świata kultury, organizacji pozarządowych, a także mieszkanek i mieszkańców naszego regionu.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.

Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą własnych egzemplarzy „Ballad i romansów”. Zwyczajowo będzie można je opatrzyć okolicznościową pieczęcią ,,Narodowego Czytania 2022’’.

Tags: , , ,