Narodowe Czytanie 2022

Obraz mężczyzny - Adama Mickiewicza - wyświetlony na ścianie z lewej strony kępa roślin.
7 września 2022

Jedenasta edycja akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie” odbyła się 3 września 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim. Była ona poświęcona „Balladom i romansom” Adama Mickiewicza.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” odbyło się w niecodziennej atmosferze. W mglistej scenerii nawiązującej do jeziora Świteź, wśród dźwięków cykających świerszczy, organizatorzy starali się odtworzyć świat przedstawiony w „Balladach i romansach” – zbiorze poezji autorstwa Adama Mickiewicza. Tematyka miłości, zdrady i prymu uczuć nad rozumem wypowiedziana została w pięciu różnych językach: polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i angielskim. W ten sposób podkreślono bogactwo i ponadnarodowość klasycznej literatury oraz podlaską wielokulturowość.

Przewodniczką po wydarzeniu była dyrektorka biblioteki Iwona Bielecka-Włodzimirow, której  słowo wstępne rozwinięte zostało w prezentacji wypełnionej ciekawostkami na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza. Następnie odczytano osiem utworów z tomu poezji „Ballady i romanse”, w tym najbardziej znane: Lilije, Romantyczność, Świtezianka – w interpretacji zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, Wójt Gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, Dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbieta Fionik, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych (jednostek policji, straży pożarnej i nadleśnictwa) oraz organizacji pozarządowych (Uniwersytetu III Wieku, Koła Seniora i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej). Dramaturgii całemu wydarzeniu nadawała muzyka na żywo w wykonaniu Bogdana Dmitruka.

Jak zawsze na uczestników czekał quiz z wiedzy i atrakcyjne nagrody; w tym roku, zamiast książek, były to płyty kompaktowe znanych polskich artystów z poezją śpiewaną utworów Mickiewicza. Na zakończenie zaproszono przybyłych gości do kosztowania litewskich specjałów prosto z bielskiego sklepiku oraz rozdano zielne bukieciki wykonane z roślin z Zielonej Czytelni na balkonie budynku biblioteki, która powstała dzięki grantowi z Fundacji Santander Bank Polska. Potwierdzeniem uczestnictwa w wydarzeniu był pamiątkowy stempel, którym można było opatrzyć własny egzemplarz książki.

Wydarzenie miało miejsce 3.9.2022

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim

Tags: , , , ,