Narodowe Święto 3 Maja 2021

zdjęcie przedstawia trzy osoby: w środku burmistrz niosący wiązankę biało-czerwonych kwiatów, po prawej wiceburmistrz, po prawej wicestarosta
4 maja 2021

Drugi rok z rzędu Narodowe Święto 3 Maja obchodziliśmy w całym kraju w okolicznościach wymuszonych przez epidemię koronawirusa – bez hucznych uroczystości, w formie skromnej i zindywidualizowanej.

Była to już 230. rocznica powstania Ustawy Rządowej, regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była pierwszą w Europie, a drugą w świecie – po amerykańskiej – spisaną konstytucją.

Podobnie jak przed rokiem, mieszkańcy Bielska Podlaskiego nie gromadzili się w miejscach publicznych, a celebrowali święto między innymi poprzez wywieszanie flag narodowych. W świątyniach modlono się za Ojczyznę. Nabożeństwa w tej intencji odbyły się w cerkwi świętego Archanioła Michała i bazylice mniejszej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele bielskich samorządów, w tym między innymi Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski i Zastępca Burmistrza Bożena Teresa Zwolińska, a także Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski i Wicestarosta Piotr Bożko.

Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych złożyli też wieńce i wiązanki kwiatów przed bielskimi pomnikami: Niepodległości Polski i św. Jana Pawła II. Pomimo tego, że nie odbyły się doroczne oficjalne uroczystości, wielu mieszkańców Bielska Podlaskiego oraz reprezentantów miejscowych instytucji i środowisk także pochyliło się przed pomnikami, składając wiązanki i wieńce.

Wydarzenie miało miejsce 3.5.2021

Tags: ,
Skip to content