Narodowe Święto Niepodległości 2023

Delegacja Miasta Bielsk Podlaski przed złożeniem wieńca. Przed grupą kilkudziesięciu osób czekających na złożenie kwiatów, stoją w rzędzie 4 osoby: dwóch mężczyzn (burmistrz i wiceprzewodniczący rady miasta) oraz dwie kobiety: zastępczyni burmistrza i wiceprzewodnicząca rady miasta. Burmistrz trzba przed sobą duży wieniec z biało-czerwonymi kwiatami, opasany biało-czerwoną wstęgą.
13 listopada 2023

W świątyniach, na cmentarzu, przed pomnikami oraz podczas akademii w Bielskim Domu Kultury uczciliśmy tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się w sobotę 11 listopada 2023 roku nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała oraz złożeniem wiązanek kwiatów na kwaterze policyjnej, znajdującej się na bielskim cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego.

Później odsłonięto tablicę poświęconą pamięci funkcjonariuszy służących w Policji Państwowej, którzy polegli w okresie międzywojennym w wyniku represji hitlerowskich i sowieckich. Tablica zawisła na murze dawnego klasztoru karmelitów, który pełnił też przed laty rolę aresztu i więzienia, m.in. carskiego, a po II wojnie światowej – Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Przed tablicami wiszącymi na ścianie klasztoru złożono wiązanki kwiatów – jedną z nich złożyli: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski i Zastępca Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Bożena Teresa Zwolińska.

Następnie w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel odprawiono mszę świętą za Ojczyznę, a po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z orkiestrą dętą na skwer im. Izabeli Branickiej, przed Pomnik Niepodległości Polski. W tym samym czasie na skwer dotarli też uczestnicy „Niepodległościowego przejazdu samochodów i motocykli”, który zorganizowała Bielska Inicjatywa Społeczna.

Przed Pomnikiem Niepodległości Polski odbyła się główna część obchodów, podczas której przemawiali: organizator uroczystości – Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski. Z repertuarem patriotycznym wystąpiła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.

Później przed pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Uczyniły to m.in. delegacje lokalnych samorządów, w tym burmistrz wraz z zastępcą burmistrza i wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Bielsk Podlaski, a także grupy radnych, przedstawiciele służb mundurowych, sądu, instytucji i przedsiębiorstw, szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych oraz organizacji politycznych i pozarządowych.

Po południu w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się akademia przygotowana dla uczczenia Narodowego Dnia Niepodległości. W jej trakcie zaprezentowano wykład historyczny na temat podlaskich funkcjonariuszy policji spoczywających w kwaterze policyjnej i projekcję filmu dokumentalnego Beaty Kamińskiej pt. „Zachowaj pamięć”.

Uczestnicy akademii obejrzeli efektowny koncert pieśni patriotycznych „Mój dom, mój kraj, moja Mała Ojczyzna”. Zaprezentowali się m.in. młodzi laureaci konkursu piosenki patriotycznej, Chór Polskiej Pieśni Narodowej, Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”, a także dorośli i młodzi artyści z bielskiego Studia Piosenki „Fart”.

Wydarzenie miało miejsce 11.11.2023

Fot. Krzysztof Jankowski i Bielski Dom Kultury

Tags: , , , , , , , , ,