Narodowy Dzień Zwycięstwa 2026

Grupa pracowników urzędu podczas uroczystości. Kilka osób pozuje do zdjęcia. Na pierwszym planie mężczyzna w garniturze trzyma biało-czerwony znicz z herbem miasta Bielsk Podlaski.
8 maja 2026

8 maja 2026 roku to dzień obchodów 81. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto upamiętniające triumf nad hitlerowskimi Niemcami.

Z tej okazji przedstawiciele władz miasta Bielsk Podlaski oddali hołd bohaterom II wojny światowej. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Piotr Wawulski, zapalił symboliczny znicz przed pomnikiem kpt. Władysława Wysockiego. Burmistrzowi towarzyszyli: Zastępca Burmistrza Iwona Kołos, Sekretarz Miasta Jolanta Mierzwińska, Skarbnik Miasta Anna Szkoda oraz kierownicy referatów urzędu miasta.

Narodowy Dzień Zwycięstwa został ustanowiony w 2015 roku dla upamiętnienia zakończenia II wojny światowej w Europie. Święto obchodzone jest 8 maja – w dniu podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, który wszedł w życie 8 maja 1945 roku o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego, oznaczając zakończenie działań wojennych na kontynencie europejskim.

Pomnik kapitana Władysława Wysockiego, przy którym odbyły się uroczystości, znajduje się w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. Władysław Wysocki był kapitanem piechoty Wojska Polskiego, urodzonym 24 kwietnia 1908 roku w Bielsku Podlaskim oraz absolwentem miejscowego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Bohater kampanii wrześniowej poległ 12 października 1943 roku podczas bitwy pod Lenino. Za swoje bohaterstwo został pośmiertnie odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Wydarzenie miało miejsce 8.05.2026

Tags: , , , , , ,
Informacja dla osób niesłyszących lub słabo słyszących