Ostatnie pożegnanie Eugeniusza Bedeniczuka

Czarno-białe zdjęcie zmarłego Eugeniusza Bedeniczuka. Ukazuje uśmiechniętą twarz mężczyzny w ciemnej koszulce, na tle półki z pucharami.
7 maja 2023

2 maja 2023 roku zmarł wybitny bielski sportowiec – Eugeniusz Bedeniczuk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie z 1992 roku.

Eugeniusz Bedeniczuk (1961 – 2023) pochodził z miejscowości Lachy w gminie Narew. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, nauczycielem i lekkoatletą – czołowym polskim trójskoczkiem lat 80. i 90. XX wieku.

Wystąpił w finałach: Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992, lekkoatletycznych mistrzostw świata w Tokio w 1991 oraz lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Splicie w 1990. Zdobył tytuł Mistrza Polski w trójskoku w 1992 w hali i na otwartym stadionie. W 1991 zwyciężył w zawodach Pucharu Europy.

Jego rekord życiowy wynoszący 17,08 metra jest czwartym wynikiem w historii polskiego trójskoku. Reprezentował kluby: AZS Białystok, UWKS WAT Warszawa, Juvenię Białystok, Jagiellonię Białystok i Podlasie Białystok.

Przez wiele lat był też nauczycielem wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym z BJN w Bielsku Podlaskim, a także trenerem kolejnych utalentowanych sportowców.

Za swoją pracę i osiągnięcia został odznaczony Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”, Srebrną Honorową Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Medalem Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

Eugeniusz Bedeniczuk został pochowany 7 maja 2023 roku w rodzinnym grobie na cmentarzu prawosławnym przy ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

Fot. II LO w Bielsku Podlaskim

Tags: , , ,