Posłanki Aleksandra i Kornelia reprezentowały nas w Sejmie Dzieci i Młodzieży
Dwie bielszczanki wzięły udział w XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Młode parlamentarzystki to Aleksandra Gudwańska i Kornelia Bielach, uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim.
Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się na sali plenarnej Sejmu RP 1 czerwca 2022 roku. Jej tematem przewodnim były „Ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych ważne dla młodych ludzi”. Gośćmi specjalnymi obrad byli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Na posiedzeniu spotkali się młodzieżowi parlamentarzyści z całej Polski. Województwo podlaskie reprezentowały między innymi uczennice ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim: Aleksandra Gudwańska i Kornelia Bielach.
Sesję otworzyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a obradom przewodziła 17-letnia Wiktoria Mielniczek z Nysy. Podczas obrad młodzi parlamentarzyści zwracali uwagę na konieczność rozpowszechniania wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży. Przyjęli także uchwałę dotyczącą popularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.
Rekrutacja na tegoroczne obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży trwała już od marca. Chętni uczniowie z całej Polski brali udział w projektach ocenianych przez ogólnopolskie jury. Uczennice bielskiej „piątki” przygotowały się do tej roli pod opieką swojej nauczycielki Agnieszki Jankowskiej. Laureaci znaleźli się w gronie posłanek i posłów.
Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, popularyzowanie wiedzy o zasadach funkcjonowania Sejmu i demokracji parlamentarnej. Inicjatywa zachęca również młodych ludzi do większej aktywności w swoich społecznościach lokalnych. Istotnym celem projektu jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej.
Organizatorem Sejmu Dzieci i Młodzieży od 1994 roku jest Kancelaria Sejmu. W gronie współorganizatorów są obecnie: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Więcej informacji o Sejmie Dzieci i Młodzieży można znaleźć w informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Wydarzenie miało miejsce 1.6.2022