Profesor zaprezentował pomysły studentów. Tak wyobrażają sobie bielski park retencyjny

Prelegent - profesor Uścinowicz mówi do mikrofonu w trakcie wykładu. Stoi bokiem z prawej strony kadru. W tle widać wyświetlony fragment jednego z projektów.
12 maja 2022

Profesor Jerzy Uścinowicz wygłosił wykład i przedstawił projekty koncepcyjne przygotowane przez studentów wydziału architektury Politechniki Białostockiej, które dotyczą idei „Wielokulturowego parku retencyjnego w Bielsku Podlaskim”.

Prace studentów były ich pomysłami na zagospodarowanie części naszego miasta położonej wzdłuż rzeki Białej, pomiędzy ulicami: Białowieską, Batorego, Traugutta i Zamkową. To właśnie tam może w przyszłości powstać zbiornik, którego zadaniem będzie nie tylko gromadzenie wody, ale także funkcjonalne urozmaicenie przestrzeni miejskiej.

Podczas spotkania, które odbyło się 10 maja 2022 roku w Bielskim Domu Kultury, o pracy swoich studentów i współpracowników opowiadał dr hab. inż. arch. Jerzy Uścinowicz, profesor Politechniki Białostockiej, kierownik Pracowni Architektury Kultur Lokalnych Wydział Architektury PB. Profesor mówił, że założeniem prac studentów było „zaprojektowanie przestrzeni nieinwazyjnej rekreacji publicznej miasta, będącej wielokulturowym parkiem – miejscem spotkania i dialogu kultur lokalnych Podlasia. Zastosowane rozwiązania miały zrealizować stworzenie podstawowych funkcji kulturowych i kulturotwórczych oraz rekreacyjno-sportowych i widowiskowych, składających się na integralnie zestrojony, zrównoważony i silnie identyfikujący się z duchem miejsca, zespół architektoniczno-urbanistyczny miasta o wysokiej randze publicznej użyteczności”.

Przyszli architekci opracowywali projekty urbanistyczne i planowali na ich obszarze umieszczenie miejsc i budynków spełniających określone funkcje: kulturowe, edukacyjne i oświatowe, wystawiennicze, widowiskowe i rekreacyjno-sportowe, handlowe i gastronomiczne. Efekty ich pracy zgromadzeni goście obejrzeli na przygotowanej prezentacji. Na koniec odbyła się też dyskusja na temat przygotowanych przez studentów projektów.

Prace studentów nadal można oglądać na wystawie w Bielskim Domu Kultury, w godzinach pracy tej instytucji. Ich część prezentujemy też poniżej w galerii. Niektóre z przedstawionych pomysłów mogą być w przyszłości wykorzystane podczas budowy zbiornika retencyjnego w naszym mieście.

Projekt pod nazwą „Wielokulturowy park retencyjny Bielska Podlaskiego” jest już kolejną tego typu inicjatywą realizowaną wspólnie przez burmistrza Jarosława Borowskiego i profesora Jerzego Uścinowicza. Począwszy od roku 2015 studenci architektury Politechniki Białostockiej odwiedzali nasze miasto już kilkukrotnie, by przedstawić swoje pomysły na zagospodarowanie parków i terenów zielonych oraz otoczenia bielskiego ratusza, o czym informowaliśmy na miejskiej stronie internetowej w poniższych materiałach:

Wydarzenie miało miejsce 10.05.2022

Tags: , , , , , , ,