Program Profilaktyka 40 Plus

Grafika rządowa przedstawiająca cztery stojące osoby w średnim wieku: dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Na zdjęcie nałożone są dwa napisy: "Profilaktyka 40 Plus" oraz "#badaMysie".
12 lipca 2021

1 lipca 2021 roku rozpoczął się rządowy program „Profilaktyka 40 Plus”, którego głównym celem jest wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych przez uprawnione osoby. Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn od 40. roku życia.

W ramach programu każdy Polak w wieku 40+ może skorzystać z pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych (odpowiednio przygotowanych dla kobiet i mężczyzn) wykonywanych w wyznaczonych placówkach bez skierowania od lekarza.

Aby skorzystać z badań należy:

  1. zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie: pacjent.gov.pl;
  2. wypełnić Ankietę Profilaktyki 40 Plus;
  3. po jej uzupełnieniu wygenerować e-skierowanie na pakiet badań (generowanie e-skierowania przez system trwa do dwóch dni roboczych);
  4. zgłosić się z dowodem osobistym na badania do placówki, która realizuje program;
  5. wyniki badań będą dostępne poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub w placówce, w której zostały zrobione badania.

Jeśli osoba uprawniona nie korzysta z IKP, to e-skierowanie na pakiet badań będzie mogła uzyskać za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod numerem telefonu: 22 735 39 53, w godzinach: 8:00-18:00 (koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora).

Więcej informacji na temat programu „Profilaktyka 40 Plus” można uzyskać na tematycznej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz profilu facebookowym Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemicznej w Bielsku Podlaskim. Można też obejrzeć film dotyczący programu „Profilaktyka 40 Plus” przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Tags: , , ,