Rachów w potrzebie! Pomóżmy przyjaciołom z miasta partnerskiego

Ilustracja przedstawia okrągłe logo. Na niebieskim tle okrągły biały napis "Pomagam Ukrainie", a w środku skrzyżowane barwy z flag: polskiej i ukraińskiej.
10 marca 2022

Bielsk Podlaski organizuje pomoc swojemu miastu partnerskiemu na Ukrainie – Rachowowi. Zbiórkę darów prowadzi bielski hufiec ZHP. Lista produktów i środków, o które proszą Ukraińcy, znajduje się poniżej.

Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski zwraca się z uprzejmą prośbą do bielszczan, by w tych trudnych chwilach – w miarę naszych wspólnych możliwości – wsparli mieszkańców Rachowa. Jest to malowniczo położone miasto na Zakarpaciu w południowo-zachodniej części Ukrainy, z którym blisko 10 lat temu została podpisana umowa o partnerstwie.

Teraz spokojne życie na Ukrainie zmąciła wojna. Rachów leży na terenie, który póki co nie jest objęty działaniami wojennymi, ale jest centrum pomocy uchodźcom i węzłem komunikacyjnym, przez który przemieszczają się liczne grupy uchodźców z innych stron kraju, zmierzające w kierunku Węgier, Słowacji, Czech i Rumunii. Duża liczba uciekinierów szuka schronienia także w samym Rachowie. Lokalny samorząd udziela im pomocy na wszelkie możliwe sposoby. Sale w przedszkolach i szkołach służą jako miejsca kwaterunku dla ludzi, którzy uciekli ze swojego miejsca zamieszkania, przyjezdnym organizowane są miejsca pobytu i codzienne wyżywienie. Kucharze zatrudnieni w przedszkolach gotują i rozdają posiłki uchodźcom. Przekazywana przez darczyńców żywność, ubrania i środki higieny osobistej trafiają także do mniej zamożnych mieszkańców, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach.

Wszystkie te działania są dużym wysiłkiem dla liczącego nieco ponad 15 tysięcy mieszkańców miasteczka, dlatego wesprzyjmy je wspólnie.

Lista najpotrzebniejszych rzeczy:

  • produkty żywnościowe długoterminowe: ryż, kasza, fasola, makarony, konserwy (mięsne, rybne, warzywne), olej, mleko w proszku, mleko UHT
  • żywność do szybkiego przygotowania (instant): zupy w proszku, kaszki błyskawiczne
  • naczynia jednorazowe
  • materace i karimaty
  • ręczniki jednorazowe, papier toaletowy, środki higieny osobistej
  • latarki wraz z bateriami i baterie zapasowe
  • powerbanki
  • bielizna termiczna dla dorosłych i dzieci, skarpetki
  • materiały opatrunkowe
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki na przeziębienie

Wszystkie dary można przekazywać do środy 16 marca 2022 r. (z wyłączeniem niedzieli) w godzinach 8:00 – 18:00 do siedziby bielskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego przy ulicy Widowskiej 1/1 (budynek znajdujący się w kompleksie dawnego Zespołu Szkół Ekonomicznych), telefon kontaktowy: 85 730 23 89. Wszelkie informacje dotyczące zbiórki można uzyskać bezpośrednio u koordynatora do spraw uchodźców w Urzędzie Miasta Bielsk Podlaski – telefonicznie: 85 731 81 39 i mailowo: pomagamyukrainie@bielsk-podlaski.pl.

Zbiórka będzie prowadzona też w jednostkach organizacyjnych miasta.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Bielska Podlaskiego, którzy włączają się w niesienie pomocy osobom poszkodowanym na Ukrainie.

Tags: , , , , , ,