Śp. Eugeniusz Bedeniczuk
Na podstawie § 8 ustęp 2 Regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do Uchwały nr XXXVIII/243/13 Rady Miasta Bielsk Podlaski z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie ustanowienia Medalu „Zasłużony dla Miasta Bielsk Podlaski” ze zmianami, Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski pośmiertnie przyznał 24 stycznia 2024 roku Panu Eugeniuszowi Bedeniczukowi Medal „Zasłużony dla Miasta Bielsk Podlaski” jako wyraz uznania za szczególne zasługi dla miasta Bielsk Podlaski.
Śp. Eugeniusz Bedeniczuk był wybitnym polskim sportowcem, lekkoatletą – trójskoczkiem, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, a także siedmiokrotnym medalistą Mistrzostw Polski seniorów w trójskoku. W roku 1992 dwukrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski seniorów: podczas mistrzostw na otwartym stadionie w Warszawie i podczas halowych mistrzostw w Spale.
Eugeniusz Bedeniczuk pochodził z miejscowości Lachy w gminie Narew. W 1976 roku przeniósł się do Hajnówki, gdzie uczył się w Zespole Szkół Zawodowych. Tam też trenował lekkoatletykę pod okiem trenera Sergiusza Juziuczuka, osiągając znakomite wyniki m.in. w skoku w dal, trójskoku i rzucie oszczepem.
Zajęcia sportowe i naukę kontynuował w Technikum Mechanicznym w Łapach, a następnie podczas studiów w stolicy, reprezentując UWKS WAT Warszawa. Później – już jako mieszkaniec Bielska Podlaskiego – był zawodnikiem Juvenii Białystok, lekkoatletycznej Jagiellonii Białystok, a następnie Podlasia Białystok. Trenował m.in. pod okiem szkoleniowców: Henryka Olszewskiego i trenera kadry narodowej Andrzeja Lasockiego.
Dzięki talentowi i pracowitości został czołowym zawodnikiem świata w trójskoku. Powszechny splendor i sławę dały mu występy podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, gdy w eliminacjach uzyskał piąty wynik, a w finale zajął dwunaste miejsce na świecie.
Wystąpił też w finałach lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Tokio w 1991 oraz lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Splicie w 1990, podczas których był jedenasty. Zdobył tytuł Mistrza Polski w trójskoku w 1992 w hali (podczas zawodów rozgrywanych w Spale) i na otwartym stadionie (w Warszawie). Trzykrotnie zdobywał srebrne medale Mistrzostw Polski i dwukrotnie brązowe. W 1991 zwyciężył w zawodach Pucharu Europy grupy B w lekkoatletyce, rozgrywanych w Barcelonie. Dwukrotnie był reprezentantem Polski w międzynarodowych meczach lekkoatletycznych.
Jego rekord życiowy wynoszący 17,08 metra (ustanowiony 6 czerwca 1992 r., podczas zawodów w Lublinie) jest czwartym wynikiem w historii polskiego trójskoku.
Równolegle z rozwijaną karierą sportową, Eugeniusz Bedeniczuk został absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Przez wiele lat był nauczycielem wychowania fizycznego w bielskich szkołach średnich: Liceum Ekonomicznym (późniejszym Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta) oraz w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
Miał też duży udział w wychowaniu i starcie do kariery kolejnych utalentowanych sportowców, m.in.: lekkoatletów, piłkarzy czy siatkarzy. W tym gronie była też trenująca w młodości pod okiem Eugeniusza Bedeniczuka, lekkoatletka Kamila Lićwinko (nazwisko rodowe Stepaniuk), bielszczanka i dwukrotna finalistka Igrzysk Olimpijskich: w Rio de Janeiro (2016) i w Tokio (2020), a także halowa mistrzyni świata, mistrzyni uniwersjady i rekordzistka Polski w skoku wzwyż, od 2014 roku „Zasłużona dla Miasta Bielsk Podlaski”.
Za swoją pracę i osiągnięcia Eugeniusz Bedeniczuk został odznaczony m.in. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”, Srebrną Honorową Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Medalem Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.
Eugeniusz Bedeniczuk zmarł 2 maja 2023 roku i został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu prawosławnym przy ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.
Eugeniusz Bedeniczuk wniósł niezaprzeczalny wkład w edukację mieszkańców Miasta Bielsk Podlaski, w rozwój talentów sportowych uczniów bielskich szkół, a także w propagowanie rekreacji i zdrowego trybu życia wśród bielszczan. W znakomity sposób przyczynił się do promowania dobrego imienia naszego miasta w świecie.