Stop pożarom traw

Ilustracja jest plakatem. Widnieje na nim napis "stop pożarom traw" oraz wizerunek spalonej zapałki, na której stoją kikuty spalonych drzew, a nad nimi unosi się chmura dymu.
24 marca 2022

Bielscy strażacy apelują o niewypalanie traw. Druhowie zaangażowani w akcję gaszenia tego typu pożarów, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Więcej informacji o problemie wypalania traw oraz o konsekwencjach tego niezgodnego z prawem procederu można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim.

Tags: , , ,