Święto Narodowe 3 Maja 2022

Trzyosobowa delegacja Miasta Bielsk Podlaski idzie z okolicznościowym wieńcem. W środku Burmistrz Miasta Jarosław Borowski (niosący wieniec), po lewej Radna Miasta Irena Zawacka-Prystupa, po prawej Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Roszczenko. W tle widać cżłonków kolejnych delegacji przygotowanych do składania wiązanek kwiatów.
4 maja 2022

Liczna grupa mieszkańców Bielska Podlaskiego wzięła udział w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości odbyły się w bielskich świątyniach, przed dwoma pomnikami oraz na cmentarzu parafialnym.

Tegoroczne powiatowe obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone zostały ze wspomnieniem setnej rocznicy śmierci podlaskich policjantów. Miały miejsce 2 i 3 maja 2022 roku, a zorganizowane zostały przez Starostę Bielskiego i Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych.

Rozpoczął je wieczór poświęcony podlaskim funkcjonariuszom policji poległym na służbie i zmarłym w latach 1922-1937, który zorganizowano w poniedziałek 2 maja 2022 roku w Bielskim Domu Kultury. Prelekcję historyczną na ten temat przedstawił Janusz Porycki, członek Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, a w spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele rodzin poległych policjantów. Na scenie BDK-u wystąpił Chór Polskiej Pieśni Narodowej, a całość zwieńczyła projekcja filmu dokumentalnego upamiętniającego podlaskich funkcjonariuszy poległych na służbie i zmarłych w latach 1922-1937.

Uroczystości wtorkowe rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała i mszą świętą za Ojczyznę w bazylice Narodzenia NMP i św. Mikołaja. Potem złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II i przemaszerowano w towarzystwie orkiestry dętej przed pomnik Niepodległości Polski na skwer im. Izabeli Branickiej.

Tutaj odśpiewano hymn państwowy, a wystąpienia okolicznościowe wygłosili: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski oraz Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim, a następnie złożono wiązanki i wieńce. Wśród kilkudziesięciu delegacji oddających hołd pod oboma pomnikami, był też Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, Przewodniczący Rady Miasta Bielsk Podlaski Andrzej Roszczenko, a także radni Miasta Bielsk Podlaski, oraz przedstawiciele jednostek miejskich, służb mundurowych, licznych instytucji, organizacji społecznych, politycznych i pozarządowych, jednostek edukacyjnych i opiekuńczych, a także mieszkańcy naszego miasta.

Ostatnim akordem obchodów była uroczystość na kwaterze policyjnej na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego. Tam historię poległych ponownie przybliżył Janusz Porycki, a o przeszłości opowiedziała też potomkini jednego z policjantów. Przybyłe delegacje złożyły wieńce na mogile funkcjonariuszy policji poległych na służbie i zmarłych w latach 1922-1937.

Opracowanie historyczne pt. „Kwatera poległych i zmarłych na służbie funkcjonariuszy Policji Państwowej w Bielsku Podlaskim w latach 1922-1937” autorstwa Janusza Poryckiego, opublikowane zostało w Bielskim Almanachu Historycznym z 2018 roku (strona 41), a w formie zdygitalizowanej dostępne jest w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej pod adresem: https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/61744

Wydarzenie miało miejsce 2-3.5.2022

Tags: , , , , , , , , ,