Trzecia wizyta Prawdziwego Mikołaja w Bielsku Podlaskim

Moment włączenia miejskich iluminacji świątecznych na scenie festynu. W środku stoi burmistrz trzymając czerwoną skrzynkę - symbolizującą włącznik. NA niej dłonie trzyma grupa ustawionych obok organizatorów wydarzenia, w tym Prawdziwy Mikołaj.
5 grudnia 2022

Prawdziwy Mikołaj z Laponii bardzo polubił nasze miasto i odwiedził je już po raz trzeci. Tym razem przyjechał 3 grudnia 2022 roku na zaproszenie: Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego, Konsula Honorowego Finlandii w Białymstoku Andrzeja Parafiniuka i Prezesa Fundacji Grupy Unibep Unitalent Wojciecha Jarmołowicza.

Przed południem Mikołaj zdążył odwiedzić seniorów w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce oraz dzieci leczone w bielskim szpitalu.

Potem, w towarzystwie burmistrza, obejrzał stojące przed ratuszem choinki, które udekorowali podopieczni szkół, przedszkoli i placówek specjalnych. W konkursie internetowym na najpiękniejsze drzewko oddano prawie 4 tysiące głosów! Wygrała choinka przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza. Drzewka na potrzeby konkursu przekazało Nadleśnictwo Bielsk, a ustawili pracownicy urzędu miasta. Teraz będą one zdobiły centrum w okresie świątecznym.

Mikołaj odwiedził też festyn bożonarodzeniowy, który w tym roku wspólnie przygotowano na placu przy biurze firmy Arhelan i przy zaangażowaniu Fundacji Arhelan Społecznie Odpowiedzialni. Uczestnicy imprezy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gościem z Laponii, albo zasiąść w jego mikołajowym fotelu. Najmłodsi otrzymywali też łakocie z rąk bielskich wolontariuszy i chętnie korzystali z karuzeli, a starsi mogli spróbować świątecznych smakołyków.

Na specjalnie ustawionej przez miasto scenie oraz umieszczonym opodal telebimie, można było obejrzeć szereg prezentacji, które przygotowali młodzi bielszczanie. Były to programy zrealizowane w ramach projektu „Zadziw Mikołaja, czyli zaprezentuj się na 100 procent”, przygotowanego przez fundację Unitalent. Tu także przyznano nagrody, a najlepsze prezentacje wybierało specjalne jury z udziałem Prawdziwego Mikołaja.

Zwycięzcami tegorocznej edycji projektu zostali: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza (wśród podstawówek), Przedszkole na Hołowiesku (wśród przedszkoli) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej i Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II – ex aequo w kategorii placówek specjalnych. Symboliczne czeki z nagrodami wręczył uradowanym dzieciakom Prawdziwy Mikołaj.

Na festynowej scenie zaprezentowało się też wielu lokalnych artystów: podopiecznych Unitalentu, a także wychowanków Bielskiego Domu Kultury (Studia Piosenki „Fart”) i Kreatywnego Centrum Kultury. Aktorzy bielskiego Teatru The M.A.S.K. wystawili spektakl pt. „Opowieść wigilijna”, a dzieci wraz z rodzicami chętnie odwiedzały stoiska kreatywne, na których odbywały się m.in. warsztaty wypiekania pierników czy pisanie listów do Mikołaja. Wszystko to w specjalnie zaaranżowanym i ogrzewanym namiocie, wzorowanym na oryginalny mikołajowy pokój z kominkiem, który znajduje się w Laponii.

W trakcie imprezy Prawdziwy Mikołaj – w towarzystwie organizatorów jego wizyty – uroczyście uruchomił miejskie iluminacje świąteczne.

Uczestnicy imprezy chętnie startowali w konkursach, w których wygrywali nagrody i upominki ufundowane przez organizatorów. Imprezę wyreżyserował Mateusz Sacharzewski, a poprowadził Krzysztof Olejniczak – aktorzy i animatorzy ze Stowarzyszenia Kreatywny Bielsk Podlaski. Nad całością czuwała ekipa techniczna Bielskiego Domu Kultury.

Wydarzeniom artystycznym towarzyszył jarmark świątecznego jadła, specjałów i prezentów, przygotowany przez firmę Arhelan. Ciepłe dania cieszyły się wielkim powodzeniem odwiedzających. W trakcie imprezy trwała też zbiórka charytatywna.

Była to już trzeci wizyta Prawdziwego Mikołaja z Laponii w Bielsku Podlaskim. Jeszcze przed wybuchem epidemii honorowy gość spotkał się z mieszkańcami miasta przed ratuszem, gdzie oglądał pokazy artystyczne dzieci i młodzieży. W zeszłym roku, ze względów epidemicznych, wizyta musiała zostać ograniczona do objazdu Mikołaja po placówkach biorących udział w projekcie Unitalentu i obejrzenia przez niego udekorowanych choinek stojących przed ratuszem. W tym roku nareszcie można było przygotować prawdziwy festyn świąteczny dla szerszej rzeszy mieszkańców.

Organizatorami tegorocznej wizyty Prawdziwego Mikołaja byli: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku, Fundacja Grupy Unibep „Unitalent”, Polskie Sklepy Arhelan i Fundacja Arhelan Społecznie Odpowiedzialni, a także Bielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski oraz Nadleśnictwo Bielsk Podlaski.

Wydarzenie miało miejsce 3.12.2022

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,