Uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 z nagrodą międzynarodowego konkursu

Zdjęcie przedstawia 4 osoby: dwie dorosłe i dwoje młodych laureatów. Laureaci trzymają przed sobą dyplomy, a starsza kobieta - wdowa po rotmistrzu - bije brawo. Z prawej stoi rollup z logo Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.
23 czerwca 2022

Bielszczanka Michalina Demianiuk zdobyła trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej podczas Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

Uroczyste podsumowanie dziewiątej edycji konkursu, organizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, odbyło się 21 czerwca 2022 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącym się przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W tym roku na konkurs nadesłano ponad 1200 prac z piętnastu krajów. Na galę przybyli młodzi laureaci z całej Polski oraz z Brukseli, Chicago i Paryża. Wśród nich znalazła się bielszczanka Michalina Demianiuk, uczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim.

Michalina otrzymała nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w międzynarodowym konkursie w kategorii poezji uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. Jury przyznało tę nagrodę za wiersz poświęcony Danucie Helenie Siedzik, ps. „Inka”, pochodzącej z gminy Narewka sanitariuszce Armii Krajowej, pośmiertnie mianowanej podporucznikiem Wojska Polskiego. Uczennica bielskiej szkoły wzięła udział w uroczystej gali wraz ze swoją wychowawczynią Agnieszką Jankowską. Gościem honorowym uroczystości była córka rotmistrza Pileckiego – Zofia Optułowicz, która złożyła gratulacje laureatom.

Galerię zdjęć z tego wydarzenia można znaleźć na stronie Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wydarzenie miało miejsce 21.6.2022

Tags: , , , , ,