W bibliotece miejskiej uczczono pamięć ofiar Holokaustu

Dwie uśmiechnięte kobiety pozują do zdjęcia. W dłoniach trzymają nożyczki i z kolorowego papieru wycinają kwiaty - żonkile. W tle dekoracja z takich papierowych żonkili oraz wnętrze biblioteki z książkami.
25 kwietnia 2023

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się wydarzenie pod hasłem „Łączy nas pamięć”, zorganizowane pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Głównym celem spotkania było uczczenie pamięci ofiar Holokaustu oraz przypomnienie o tragicznych warszawskich wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótkometrażowy film animowany, stworzony na podstawie książki Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Film ten poruszał tematykę związaną z likwidacją warszawskiego getta w 1943 roku. W trakcie pokazano również książki, zdjęcia archiwalne oraz wystawę materiałów bibliotecznych dotyczących lokalnej historii, czyli likwidacji getta w Bielsku Podlaskim.

Jednym z elementów zorganizowanego w bibliotece wydarzenia było samodzielne wykonywanie papierowych przypinek w formie żonkili. Była to nie tylko ozdoba, ale również symboliczny gest pamięci i szacunku wobec ofiar Holokaustu. W przygotowywaniu żonkili wziął udział także Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.

Na zakończenie wydarzenia w bibliotece, jego uczestnicy wspólnie obejrzeli transmisję na żywo wywiadu Mariusza Szczygła z dziennikarką i pisarką Hanną Krall. Autorka opowiedziała o swoich doświadczeniach i wspomnieniach związanych ze spotkaniem głównego bohatera jej reportażu – lekarza i społecznika Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.

Wydarzenie miało miejsce 19.4.2023

Tags: , , , ,