W ocenie ekspertów jesteśmy gminą dobrą do życia

Czerwona plansza z dwoma białymi logotypami o treści: "Serwis Samorządowy PAP" i "Gmina dobra do życia 2021".
8 listopada 2021

Miasto Bielsk Podlaski zajęło wysokie miejsce w rankingu Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej „Gmina Dobra do Życia”.

  • 1. miejsce wśród 11 miast powiatowych (gmin z siedzibą powiatu ziemskiego) województwa podlaskiego;
  • 3. miejsce wśród 118 gmin województwa podlaskiego, za miastem wojewódzkim Białystok i Wasilkowem;
  • 19. miejsce wśród 232 miast powiatowych (gmin z siedzibą powiatu ziemskiego) w Polsce;
  • 202. miejsce wśród ogółu badanych 2477 gmin w Polsce.

– Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli w przeszłości i dokładają dziś swoją cegiełkę do tego, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy – mówi Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.

Kompleksowy ranking samorządów przygotowali eksperci pod kierownictwem profesora Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Ranking obejmował wszystkie polskie gminy podzielone na pięć grup. Białystok był sklasyfikowany jako „miasto na prawach powiatu”, zaś Wasilków jako „strefa podmiejska miast na prawach powiatu”. Bielsk Podlaski znalazł się wśród „gmin z siedzibą powiatu ziemskiego” i w swojej kategorii wyprzedził wszystkie miasta powiatowe z województwa podlaskiego.

Zestawienie obejmujące 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny „wskaźnik jakości życia”. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autorzy rankingu przyjrzeli się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do Internetu, a także wielu innym wskaźnikom.

W klasyfikacji ogólnopolskiej, w poszczególnych kategoriach rankingowych najlepsze oceny uzyskały:

  • Warszawa, Wrocław i Poznań (miasta na prawach powiatu)
  • Ożarów Mazowiecki (strefy podmiejskie miast na prawach powiatu)
  • Lubin (gminy z siedzibą powiatu ziemskiego)
  • Gogolin (gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców)
  • Kleszczów (gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców)

Z informacją organizatorów na temat rankingu oraz jego pełnymi wynikami można zapoznać się na stronie internetowej Serwisu Samorządowego PAP.

Ilustracja przedstawia mapę Polski z oznaczonymi miastami. Im intensywniejsza czerwień, tym większy procent zdobytych punktów w rankingu. Materiały Serwisu Samorządowego PAP.

Tags: , ,