Wielka Orkiestra była obecna w naszym mieście

Grupa kilkunastu osób - uczestników finały orkiestry - stoi w domu kultury i pozuje do zdjęcia. Nad nimi flaga z emblematem WOŚP-u, przed nimi stół zastawiony smakołykami.
5 lutego 2024

28 stycznia 2024 roku w Bielsku Podlaskim odbył się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem jego organizatorami byli: Sztab WOŚP-u w Hajnówce i Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizację tego wydarzenia wsparło finansowo Miasto Bielsk Podlaski.

Tegoroczny finał Orkiestry w naszym mieście pozwolił na zebranie około 8,5 tys. zł. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki pod hasłem „Płuca po pandemii”, pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

W dniu finału, około godziny 11 do Bielska Podlaskiego przyjechał autobus z wolontariuszami z Hajnówki. Wolontariusze Orkiestry, wspierani przez bielskich harcerzy, kwestowali na ulicach miasta przez kilka godzin.

O godzinie 12, na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim, rozpoczęła się rejestracja do biegu pod hasłem „Bielsk Podlaski Biega dla Orkiestry. 32 okrążenia na 32-lecie WOŚP”. Rejestracja odbywała się w namiocie rozstawionym przez bielskich strażaków. Tam też uczestnicy mogli poczęstować się ciepłymi napojami (kawą, herbatą) oraz ciastkami i drożdżówkami przygotowanymi przez wolontariuszy z Hajnówki.

W tym samym czasie, na parkingu szkoły, swoje stanowiska rozstawiły służby mundurowe: straż pożarna i policja. Odwiedzający mogli podziwiać najnowszy radiowóz Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim oraz wóz strażacki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim.

O godzinie 12:30 odbyła się rozgrzewka prowadzona przez Ewelinę Malinowską z klubu Fitness Spartacus, a dziesięć minut później ruszył bieg. Uczestniczyli w nim  wytrawni biegacze, którzy rzeczywiście przebiegli 32 okrążenia (czyli dystans 6,4 km), ale także osoby, które pobiegły rekreacyjnie, a nawet rodziny z dziećmi. Udział w biegu miał charakter symboliczny, każdy mógł przebiec  lub nawet przejść dowolny dystans. Każdy z uczestników jeszcze podczas rejestracji zasilił puszkę Orkiestry. Wśród biegaczy byli także policjanci i strażacy. W sumie w biegu wzięło udział około 50 osób.

W tym samym czasie w podbielskiej Sobótce, w ramach wsparcia WOŚP-u, morsowały „Bielskie Morsy”. Po biegu jego uczestnicy przeszli do Bielskiego Domu Kultury na pokaz filmu. Przy wejściu do BDK-u można było poczęstować się słodkościami przygotowanymi przez stowarzyszenie „Bielskie Babeczki”.

Przed seansem odbyła się loteria nagród. Nagrody ufundowały: Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Bielsku Podlaskim, Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Kino w Twoim Mieście (spółka Lumiere). W loterii mogli wziąć udział posiadacze numerów startowych biegu: jego uczestnicy oraz osoby, które wrzuciły datek do orkiestrowej puszki.

Później, w kinie BDK-u, odbył się pokaz filmu pt. Fenomen”, którego seans opłaciło Miasto Bielsk Podlaski ze środków budżetu.

– Zgodnie z hasłem „Bielsk Podlaski łączy ludzi”, nasze wydarzenie połączyło wokół szczytnej idei mieszkańców całego regionu, w tym miast: Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz – podkreśla współorganizator tegorocznego finału WOŚP w Bielsku Podlaskim, red. Andrzej Zdanowicz.

Wydarzenie miało miejsce 28.1.2024

Fot. Organizatorzy

Tags: , , , , , , , , ,