Spotkanie w Muzeum Małej Ojczyzny

Data wydarzenia: 12/03/2023
Godzina: 16:00
Miejsce: Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, przy ul. Sosnowej 17 w Bielsku Podlaskim

Szkoła Podlasko-Białoruskich Tradycji Kulturowych i Historycznych zaprasza na spotkanie pt. „Co łączy Studziwody i Milejczyce?”. Będzie ono poświęcone Gościńcowi Mielnickiemu.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 12 marca 2023 roku o godzinie 16:00 w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, przy ul. Sosnowej 17 w Bielsku Podlaskim.

O faktach i hipotezach dotyczących dziejów dawnego miasta opowie Roman Mikołajewicz, znawca jego tradycji historycznej, z dziada-pradziada „milejczuk”. W spotkaniu weźmie też udział aktywna mieszkanka Milejczyc pani Nina Mikołajewicz. W ramach spotkania odbędzie się prezentacja najnowszego numeru pisma „Mielnicki Gościniec”.

Milejczyce powstały na początku XVI wieku na Mielnickim Gościńcu, w połowie drogi między Bielskiem i Mielnikiem. Prawa miejskie magdeburskie otrzymały w 1516 roku. Były ważnym centrum dóbr hospodarskich w powiecie brzeskim. W 1566 roku w mieście funkcjonowały dwie cerkwie prawosławne i kościół rzymskokatolicki, prawdopodobnie istniał też monaster z pracownią ikonograficzną.