Wystawa w muzeum w ratuszu

Data wydarzenia: 09/11/2022
Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim - ratusz, ul. Adama Mickiewicza 45

Wernisaż wystawy pt. „I Rzeczpospolita w zbiorach zamku malborskiego (XVII-XVIII wiek)” odbędzie się w środę 9 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim – ratusz, ul. Adama Mickiewicza 45.

Wystawa „I Rzeczpospolita w zbiorach zamku malborskiego (XVII-XVIII wiek)” jest pomyślana jako ekspozycja najciekawszych poloników ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku. Wybór ten pokazuje grupę zabytków, które znalazły się w malborskich kolekcjach po utworzeniu muzeum w 1961 roku.

Pośród najbardziej wartościowych nowożytnych obiektów znajdziemy tu m. in. numizmaty, wyroby z metalu, grafikę i kartografię. Scenariusz wystawy zbudowany jest w ramach narracji chronologicznej, ukazującej niektóre aspekty polskiej historii poprzez zachowane do naszych czasów zabytki. Podzielony został na trzy części: „Prusy Królewskie – kraina nad Wisłą i Nogatem” (zabytki z kręgu Gdańska, Elbląga i Malborka), „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (zabytki związane z królami polskimi i kulturą szlachecką) oraz „Ojczyzna w potrzebie” (aspekty polskiej historii militarnej – przede wszystkim wojny szwedzkie).