Wysokie miejsce Bielska Podlaskiego w rankingu inwestycji samorządowych

Ilustracja przedstawia napisy: Wspólnota, Liderzy inwestycji i Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów.
19 października 2021

Miasto Bielsk Podlaski odnotowało duży skok w rankingu „Inwestycje samorządowe”, którego organizatorem jest Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Zajęliśmy 41. miejsce na 267 miast powiatowych w Polsce.

Najnowszy ranking „Wspólnoty” obejmuje dane za lata 2018-20. Miasto Bielsk Podlaski awansowało w nim aż o 98 miejsc w stosunku do rankingu za lata 2017-19, a także o 141 miejsc w stosunku do okresu 2016-18.

– Tak wysoka pozycja naszego miasta wiąże się z realizacją ambitnych zadań inwestycyjnych, to jest m.in. uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej. Ranking nie uwzględnia inwestycji rewitalizacji Bielskiego Domu Kultury, bo była ona realizowana nie przez Urząd Miasta a przez BDK. Gdyby ją uwzględnić, bylibyśmy na czwartym miejscu w Polsce – podkreśla Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

Ranking „Wspólnoty” każdego roku podsumowuje wydatki inwestycyjne samorządów.

– Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach – informują organizatorzy. – Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

Sami organizatorzy przyznają jednak, że w przypadku miast średnich i małych nie biorą pod uwagę inwestycji spółek komunalnych i jednostek podległych samorządowi.

Ostatecznie w tegorocznym rankingu pierwsze miejsca w Polsce zajęły: wśród gmin wiejskich – Kleszczów, wśród małych miast – Krynica Morska, wśród miast powiatowych – Polkowice, a wśród miast na prawach powiatu – Świnoujście.

Z informacjami dotyczącymi rankingu oraz jego wynikami można zapoznać się na stronie internetowej Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Tags: , ,