Wysokie miejsce naszego miasta w rankingu inwestycji samorządowych

Widok strony internetowej pisma Wspólnota z tytułem "Ranking: Inwestycje samorządowe 2019-2021"
18 października 2022

Trzecie miejsce w województwie podlaskim oraz czterdzieste w skali całego kraju zajęło Miasto Bielsk Podlaski w rankingu inwestycji Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Bielsk Podlaski został sklasyfikowany w kategorii miast powiatowych za okres od 2019 do 2021 roku. Zajęliśmy 40. miejsce w kraju z kwotą 1114,03 zł średnich wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca. Pierwsze miejsce w tym rankingu zajęły Poddębice (województwo łódzkie) z kwotą 2636,37 zł, drugie – zeszłoroczny lider Polkowice (województwo dolnośląskie) – 2368,20 zł, a trzecie – najlepsze w Podlaskiem Wysokie Mazowieckie – 2363,72 zł.

Warto zauważyć, że gdyby finansowanie budowy nowego budynku Bielskiego Domu Kultury nie było rozliczane jako dotacja, tylko jako wydatek inwestycyjny, to bylibyśmy na 4. miejscu w kraju wśród miast powiatowych.

Ranking „Wspólnoty” był podzielony na kategorie samorządów. Wśród województw najlepszy wynik osiągnęło nasze podlaskie, wyprzedzając warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. W rankingu powiatów pierwsze miejsce zajął wysokomazowiecki, przed przasnyskim i sokołowskim (oba z województwa mazowieckiego), a powiat bielski był na 53. pozycji.

Kategorię miast wojewódzkich wygrało Opole przed Szczecinem i Poznaniem, a miast na prawach powiatu – Świnoujście przed Krosnem i Gliwicami. Z kolei wśród miast innych na czele jest Uniejów (łódzkie) przed Ścinawą (dolnośląskie) i Krynicą Morską (pomorskie), zaś gmin wiejskich: Kleszczów (łódzkie), przed Rząśnią (łódzkie) i Pałecznicą (małopolskie).

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów przygotowywany jest przez dziennikarzy pisma od lat. Jego autorzy zauważają w obecnych wynikach niepokojące tendencje.

– Spojrzenie na wydatki inwestycyjne samorządów w 2021 roku prowadzi do wniosku, że sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego nie jest tak dobra, jak mogłoby to wynikać z wypowiedzi niektórych urzędników rządowych. Był to już trzeci kolejny rok spadków tych wydatków. Spadek dotyczył tym razem wszystkich kategorii samorządów. Największy był w samorządach wojewódzkich (15%) i w miastach na prawach powiatów (13%), a najmniejszy w gminach (2%) – informują autorzy rankingu.

W całym rankingiem można zapoznać się w pliku zamieszczonym przez pismo Wspólnota.

Tags: , ,