Zamanifestowano solidarność z Ukrainą

Na pierwszym planie niebiesko-żółte flagi Ukrainy oraz wywieszone zdjęcia. W tle grupa osób stojąca pod ratuszem.
26 lutego 2024

Manifestacja upamiętniająca brutalne zbrojne wtargnięcie Rosji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę miała miejsce 23 lutego 2024 roku przed bielskim ratuszem.

Wydarzenie to zorganizował Związek Ukraińców Podlasia, którego przedstawiciele odczytali specjalnie przygotowane oświadczenie, potępiające rosyjską agresję. Podkreślono solidarność z narodem ukraińskim, a także konieczność niesienia dalszej pomocy obywatelom tego kraju.

Głos zabrali także przedstawiciele lokalnych samorządów: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, Wicestarosta Bielski Piotr Bożko, Sekretarz Gminy Boćki Walenty Korycki i Sekretarz Gminy Kleszczele Walentyna Sidoruk.

– Wydawało się, że wojny są gdzieś daleko od nas, w Afryce, na Bliskim Wschodzie. Nawet wojna w dawnej Jugosławii była wojną odległą. Militarne działania Rosji sprawiły, że do naszego spokojnego miasteczka zaczęły przybywać osoby uciekające przed wojną. Bielszczanie – podobnie jak i mieszkańcy innych polskich miast, miasteczek, wsi – otworzyli swoje domy i swoje serca dla potrzebujących. Jako Burmistrz Bielska Podlaskiego dziękuję Wam za to! – mówił burmistrz Jarosław Borowski.

Burmistrz przyznawał, że w okresie po wybuchu wojny przez nasze miasto przewinęło się ponad tysiąc uchodźców. Dziś w Bielsku Podlaskim przebywa około dwustu obywateli Ukrainy, a w szkołach i przedszkolach uczą się małe dzieci.

– Staramy się, jak możemy, ulżyć im w ich wojennej traumie – podkreślał.

Podczas spotkania jego uczestnicy uczcili też pamięć ofiar poległych podczas tego konfliktu zbrojnego.

Wydarzenie miało miejsce 23.2.2024

Tags: , , , ,