Zaszczep się przeciwko grypie — w aptece lub placówce medycznej

Ilustracja przedstawia ramię kobiety w niebieskiej bluzce i z maseczką na twarzy. Kobieta zatacza rękaw, a na ramieniu ma przyklejony plaster z opatrunkiem. Obok widnieje tekst "Sprawdź, gdzie się zaszczepisz" i logotypy NFZ-u i Ministerstwa Zdrowia.
6 września 2022

1 września 2022 roku ruszyły szczepienia ochronne przeciw grypie. Szczepienia prowadzone są w aptekach i placówkach medycznych. Pacjent może wybrać, gdzie przyjmie szczepionkę ochronną przeciw grypie.

Kto otrzyma bezpłatną szczepionkę? W ramach refundacji bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • pacjenci w wieku 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 – 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
  • pacjenci powyżej 65. roku życia,
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. W każdej sytuacji, przed wykonaniem szczepienia przeciwko grypie, potrzebna jest recepta. Osoby, których refundacja nie obejmuje, pokrywają koszt zakupu preparatu, natomiast za podanie szczepionki przeciw grypie w aptece czy placówce medycznej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

W aptece może zaszczepić się wyłącznie osoba dorosła! Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie, w przypadku osób małoletnich, które nie ukończyły 18. roku życia, uprawniony jest wyłącznie lekarz.

Na dzień 2 kwietnia 2022 r. w mieście Bielsk Podlaski do szczepień przystąpiły dwie apteki:

  • Dbam o Zdrowie – przy ul. A. Mickiewicza 31 tel. 736697802
  • Dbam o Zdrowie – przy al. J. Piłsudskiego 27 tel. 736697803

Wykaz punktów szczepień ochronnych przeciwko grypie wraz z adresem i telefonem kontaktowym znajduje się na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tags: , , ,