15 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające zbrodnię w Lesie Pilickim

Zdjęcie przedstawia fragment krzyża ustawionego na miejscu zbrodni w Lesie Pilickim. Przed krzyżem leży wieniec w kolorze biało-czerwonym oraz wisi flaga narodowa.
11 lipca 2022

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę zbrodni w Lesie Pilickim odbędą się w piątek 15 lipca 2022 roku przy mauzoleum na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego w Bielsku Podlaskim i na uroczysku Osuszek w Lesie Pilickim.

Program uroczystości:

Mauzoleum Ofiarom Barbarzyństwa na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego

  • 16:45 – powitanie uczestników uroczystości i złożenie wiązanek kwiatów przed mauzoleum
  • 17:00 – msza święta w intencji zamordowanych bielszczan

Miejsce straceń na uroczysku Osuszek w Lesie Pilickim

  • 18:00 – modlitwa w intencji poległych i pomordowanych za Ojczyznę, wystąpienia okolicznościowe, złożenie wieńców przed Krzyżem Modlitewnej Pamięci.

Organizatorem uroczystości są: Starosta Bielski i Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych.

W trakcie II wojny światowej żołnierze hitlerowskich Niemiec zgładzili w Lesie Pilickim niemal 650 osób. 15 lipca 1943 roku na uroczysku „Osuszek” rozstrzelali całe rodziny polskiej inteligencji. Zginęło wówczas 49 bielszczan, w tym przedwojenny Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Alfons Erdman i grupa duchownych z Dziekanem Bielskim, Błogosławionym Antonim Besztą-Borowskim.

Rada Miasta Bielsk Podlaski uchwałą nr XXXVIII/196/09 z dnia 28 kwietnia 2009 roku nadała osobom zamordowanym przez żołnierzy hitlerowskich Niemiec w dniu 15 lipca 1943 roku w Lesie Pilickim tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Bielsk Podlaski jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania. Z informacją na ten temat i listą osób można zapoznać się w zakładce „Honorowi Obywatele”.

Więcej o tragicznej historii bielszczan z 15 lipca 1943 roku można przeczytać w materiale zamieszczonym w 2015 roku na archiwalnej stronie internetowej Miasta Bielsk Podlaski: Hitlerowcy zabijali Polaków. Czcimy historię naszych przodków.

Tags: , , , , , , , , ,