Ranking Gmina Dobra do Życia za rok 2023

Północno-wschodni fragment mapy Polski z oznaczonymi granicami gmin. W odcieniach czerwieni oznaczone dane z rankingu. Na mapie widać podpisane cztery miasta: Warszawa, Olsztyn, Białystok i Bielsk Podlaski.
17 stycznia 2024

Kolejny raz Bielsk Podlaski dobrze wypadł w ogólnopolskim rankingu Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej „Gmina Dobra do Życia”.

W klasyfikacji za rok 2023 zajęliśmy trzecie miejsce w gronie miast powiatowych województwa podlaskiego, ustępując miejsca tylko sąsiadom: Wysokiemu Mazowieckiemu oraz Siemiatyczom. Wśród wszystkich gmin Podlaskiego jesteśmy na pozycji jedenastej. Najwyżej w naszej okolicy oceniono gminy podmiejskie Białegostoku: Supraśl i Wasilków oraz samą stolicę województwa.

Ranking został przygotowany po raz trzeci przez Serwis Samorządowy PAP-u. Jego autorzy uwzględnili 2477 gmin w całej Polsce.

– W najogólniejszej definicji, jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. Potrzeby te klasycznie dzielą się na materialne (bytowe) i niematerialne (duchowe) – wyjaśniają aktorzy reportu. I podkreślają: – Prezentowany ranking gmin jest wypadkową trendów regionalnych, często zawartej w tym geograficznej renty lokalizacyjnej, ale także polityki społecznej władz lokalnych i wreszcie samych mieszkańców.

Bo na jakość życia w naszej „małej ojczyźnie” mamy wpływ my wszyscy – jej mieszkańcy.

Autorzy przygotowali specjalny „algorytm syntetyczny wskaźnika jakości życia”, który pozwolił im na ustalenie końcowych wyników. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji.

– Do oceny jakości życia w gminach zaproponowano 63 wskaźniki szczegółowe (w pierwszej edycji było 48 wskaźników). Ich dobór ma charakter autorski, niemniej nawiązują one do doświadczeń klasyfikacyjnych polskiej przestrzeni i gmin, wypracowanych zwłaszcza w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN – informują twórcy rankingu.

Ostatecznie w ogólnopolskim rankingu za rok 2023 wygrał faworyt, czyli gmina Kleszczów z województwa łódzkiego, na której terenie leży kopalnia węgla brunatnego i elektrownia „Bełchatów”. Aż osiem kolejnych miejsc zajęły samorządy z kategorii „strefy podmiejskie miast na prawach powiatu” (na czele z Osielskiem pod Bydgoszczą oraz podwarszawskimi: Podkową Leśną i Izabelinem), które wyprzedziły dziesiątą Warszawę i jedenasty Kraków. W klasyfikacji ogólnopolskiej Bielsk Podlaski zajął 401. miejsce na 2477 gmin.

Wśród samorządów z województwa podlaskiego najwyżej uplasował się podbiałostocki Supraśl (36. miejsce w Polsce) przed Wasilkowem (100.), Białymstokiem (114.), Juchnowcem Kościelnym (160.) i Choroszczą (183.). Bielsk Podlaski był jedenasty, a w gronie miast powiatowych – trzeci.

Z wyników rankingu łatwo wyczytać, że czołowe lokaty zajęły miejscowości znajdujące się w „obwarzankach” dużych miast, których szybki rozwój jest efektem dezurbanizacji i przenoszenia się mieszkańców z centrów na obrzeża.

– W sumie w rankingu najwyższe miejsca zdominowały gminy podmiejskie, w stopniu większym, jak w roku ubiegłym. Na pierwsze 20 miejsc było ich 15 – informują twórcy rankingu. – Przyszłościowo trzeba myśleć o restrukturyzacji stref podmiejskich, bo koszty bezładu przestrzennego i rozpraszania zabudowy będą się mścić w przyszłości. W Polsce wyliczono je na 84 mld zł rocznie i duża ich część dotyczy obszarów sąsiadujących z miastami, m.in. w zakresie kosztów czasu, traconych na uciążliwe dojazdy do pracy i usług. A przecież jakość życia w gminach podmiejskich powinna być wyraźnie wyższa. Dlatego ta wysoka pozycja gmin podmiejskich w rankingu jest nieco „pyrrusowa”, podobnie jak w poprzednich latach.

Autorzy podkreślają też, że na mapie „Gmin Dobrych do Życia” nadal widać dominację terenów Polski zachodniej i południowej: od Kaszub, przez Wielkopolskę i Śląsk po Małopolskę. Jednak nie jest to już tak wyraźny podział, jak przed laty.

– Na podstawie wyników można sądzić, że przywoływany często podział na Polskę A i B ma coraz mniejsze zastosowanie. Na tzw. „ścianie wschodniej” wyraźnie korzystnie odstaje większa część województwa podkarpackiego czy fragmenty Lubelszczyzny i Podlasia – informują twórcy rankingu. Jednocześnie zauważają też, że: – Wyznaczone obszary gorszej jakości życia pokrywają się, podobnie jak w ubiegłych latach, z obszarami problemowymi i wyludniającymi się od dłuższego czasu. To porównanie wskazuje na inercję procesów rozwojowych w Polsce.

Ze szczegółami najnowszego rankingu można zapoznać się w Serwisie Samorządowym PAP-u.

Archiwum: Ranking Gmina Dobra do Życia za rok 2021

Tags: , ,