Twórczyni Kurantów z nagrodą marszałka

Trzy osoby stoją na tle ścianki z logotypem województwa podlaskiego i pozują do zdjęcia. W środku Alina Niegierewicz trzyma w dłoniach: statuetkę, dyplom i różę.
7 grudnia 2023

Bielszczanka Alina Niegierewicz otrzymała doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Alina Niegierewicz jest nauczycielem klasy wiolonczeli w Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim oraz muzyki w Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Od 20 lat kieruje męskim chórem „Kuranty”. Grupa ta działa przy Bielskim Domu Kultury i przy wsparciu Miasta Bielsk Podlaski. W repertuarze zespołu  znajdują się piosenki białoruskie, polskie i ukraińskie. Nazwa zespołu powstała od kuranta umieszczonego na miejskim ratuszu.

Doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego pani Alina Niegierewicz otrzymała 5 grudnia 2023 roku z rąk marszałka Artura Kosickiego podczas gali odbywającej się w Białymstoku. Nagrodzonych zostało jedenastu przedstawicieli wielu dziedzin działalności kulturalnej i artystycznej, m.in. literatury, filmu, folkloru, muzyki czy tańca. W tym roku łączna kwota przeznaczona na Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to 110 tys. zł. Każdy z laureatów otrzymał po 10 tys. zł.

Szersza relacja z tej uroczystości dostępna jest na stronie Podlaskie.eu.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznego koncertu jubileuszowego „Kurantów”, który odbył się 9 września 2023 roku w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Alina Niegierewicz została nagrodzona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Relację z tego wydarzenia można przeczytać na naszej stronie w materiale „Dwudziestolecie bielskich Kurantów”.

Fot. Paweł Krukowski (UMWP) – czołówkowe, archiwum Aliny Niegierewicz – podwałowe

Tags: , ,